Zayıflamak isteyenlere: Çok sağlıklı, pek besleyici juicing tarifleri

-

Geçen yazımda #juicing’le nasıl tanıştığımı anlatmıştım. Sizinle birkaç tarif paylaşacağımı da söylemiştim.

Genel prensibimiz şu şekilde işliyor: 20% meyve 80% sebze oranını çok fazla aşmadan birbirine uyumlu olacağını düşündüğümüz karışımlar yaratıyoruz. İsminin “juice” olması özentilikten değil – Türkçe’de “meyve-sebze suyu” anlamına gelen bir kelime yok, “su” da deyince başka bir anlama geliyor – bu sebeple orjinal ismini kullanıyorum anlayacağınız.

Taze taze sıkıyoruz, tercihen hemen – bekletmek gerekiyorsa da buzdolabına koyarak bir kaç saat içinde tüketiyoruz.

Kereviz, ıspanak, kabak gibi çoğu yeşil sebzenin tadını zaten almıyorsunuz bile. Brokoli, biber, maydanoz gibi yeşillerinse biraz daha güçlü bir tadı olabiliyor. Mevsim meyvelerini de ekleyince hem besleyici, hem de lezzetli içecekler çıkıveriyor.

Birkaç örnekle ne demek istediğimi anlatayım:

1) Mean Green Juice (yani Joe’nun En Baba Tarifi)mean-green-juice-meyve-sebze-suyu-zayiflamak-nasil-ogren-tarif-yemek-saglikli-beslenme

Küçük bir parça zencefil, 2 elma, 7-8 yaprak kale (Türkiye’de kale olmadığı için karalahana), 4 sap kereviz, 1 salatalık, yarım limonun suyunu sıkıyorsunuz. Bir önceki yazımda bahsettiğim Fat, Sick and Nearly Dead filminde Joe’nun neredeyse her gün tükettiği klasik juice’ı. Varyasyonlar da yapabilirsiniz. Örneğin:

2) Antioksidanlısından Mean Green Juice

antioksidan--green-juice-meyve-sebze-suyu-zayiflamak-nasil-ogren-tarif-yemek-saglikli-beslenme

Her evde sap kereviz olacak değil ya, maydanoz, nane, roka gibi malzemelerle de green juice yapabilirsiniz. Karalahana yerine pazı, ıspanak, yedikule; salatalık yerine kabak, limon yerine greyfurt, elma yerine armut da tercih edebilirsiniz. Tercihi evdeki malzemeler ve ağız tadınız belirliyor.

3) Havuçlu – portakallı juicehavuçlu-green-juice-meyve-sebze-suyu-zayiflamak-nasil-ogren-tarif-yemek-saglikli-beslenme

3 havuç, bir parça zencefil, 2 portakal, 2 salatalık, 1 dolmalık biberi sıkıp içerseniz herşeyin tadını ayrı ayrı alabileceğiniz bir juice elde edersiniz. Malzemeleri her evde bulunan cinsten. Üstelik juice dediğimiz şey illa da yeşil olacak diye bir kural yok. Bu seferki turuncu 🙂

4) Brokolili – armutlu juice

brokolili--green-juice-meyve-sebze-suyu-zayiflamak-nasil-ogren-tarif-yemek-saglikli-beslenmeYarım baş brokoli, iki avuç ıspanak, bir armut, bir limon, 4 sap kereviz,  yarım salatalık ve küçük bir parça zencefille güzel bir sebze yemeği de yapabilirdiniz, doğru. Zeytinyağlı falan… Brokolili tarifi gördükten sonra kendimi aşıp yeşil fasülyenin suyunu sıkıp içebilir miyim diye düşünmüşlüğüm var.

5) Pancarlı – greyfurtlu juice

pancarlı--green-juice-meyve-sebze-suyu-zayiflamak-nasil-ogren-tarif-yemek-saglikli-beslenme1 pancar, 1 parça zencefil, 1 limon, yarım greyfurt, 2 havuç ve 2 sap kereviz. Şimdi diyeceksiniz ki “neden her tarifinde zencefil var?” Çünkü çok yararlı. Ama olması gerekmez, istemiyorsanız zencefil  yerine zerdeçal, limon ya da nane kullanabilirsiniz.

6) Domatesli – ıspanaklı juice

domatesli--green-juice-meyve-sebze-suyu-zayiflamak-nasil-ogren-tarif-yemek-saglikli-beslenme

İspanyolların soğuk domatesle yaptıkları gazpacho çorbasını sever miydiniz? Bunu yapmak daha kolay 🙂 Ispanak yerine yeşil salata, kerevizy yerine yeşil biber de koyabilir, yaz günü salatanızı içmeyi deneyebilirsiniz.

7) Ananaslı – hindistan cevizi sütlü smoothie

ananaslı-smoothie--green-juice-meyve-sebze-suyu-zayiflamak-nasil-ogren-tarif-yemek-saglikli-beslenme

Evde sebze suyu sıkabileceğiniz bir makineniz yoksa, ya da üşeniyorsanız, çıkarın blenderı ve kendinize bir smoothie yapın. Önce baz olarak hindistan cevizi sütü, yoğurt, kefir ya da sütu karışımı yapacağınız kaseye koyun. Sonra yeşillikleri karıştırın, yarım muz ve 2 dilim ananası da ekleyin. Sabahları içeceğiniz “smoothie”nize yulaf kepeği veya yulaf ezmesi gibi malzemeler de eklerseniz kahvaltınız çok daha besleyici olur.

Peki nasıl içeceksiniz?

O da soru mu? “Dikicem kafaya içicem” diyebilirsiniz elbet. Esasında da mantıklı bir noktaya parmak basmış olursunuz.

Aslında ne sıklıkla içeceğinizi konuşmalı: Joe gibi hırslı değilseniz 60 günlük bir oruca girmenize gerek yok. Ben hayatta yapamam diyordum ama 3 günlük orucu denedim. Hatta aradan 2 hafta geçti ve ben ikinci defa bu orucu yapıyorum. Çok iyi geldi diyebilirim.

Ama siz günde 2 öğün, hatta tek bir öğününüzü bile juice’la değiştirdiğinizde birkaç gün içinde aradaki farkı hissedeceksiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda beslenmenizi aksatmadan kilo verdiğinizi de farkedeceksiniz.

[line]

Bir sonraki yazı, yaklaşık 2 aydır günde 2 öğün juice içen sevgili Merve Otçeken‘den gelecek. Bakalım bu juicing hayatınıza girince neler oluyor 😉
Share this article

Recent posts

Popular categories

3 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments