Yeni Başlayanlar için Blog Yazmak 8: Yayın Akışı Oluşturmak

-

Bir önceki yazımda size belirli kelimeleri seçerek, sadece bu kelimeleri odağına alan bir yayın stratejisi kurgulamanız gerektiğinden bahsetmiştim.

Bu yazımda kelimeler üzerinden nasıl düzenli yayın yapan bir blog akışı oluşturabileceğinizi anlatacağım.

Alt alta 30 – 50 kadar sizi tanımlayan kelimeyi yazdıktan sonra bu kelimeler arasında bazılarının birbirine daha yakın olduğunu göreceksiniz. Örneğin yazdıklarınızın arasında güzellik, bakım, makyaj, saç, manikür gibi kelimeleriniz varsa bu kelimelerden birini seçin (GÜZELLİK ya da BAKIM olabilir) ve kategori başlığınız haline getirin. Aynı şekilde bisiklet, seyahat, şehir, gezi, dalış, trekking, doğa, mekan gibi kelimelerinizi gruplayabilirsiniz. Böylece haftasonu gezilerinizi de yurtdışı gezilerinizi de, doğa yürüyüşlerinizi ve outdoor aktivitelerinizi de altına yerleştirebileceğiniz GEZİ isimli bir kategoriniz olur ki – hem içine her hafta içerik gömebileceğiniz kadar geniş, hem de içeriği kafa karıştırmayacak kadar sınırlı olur.

Ama farklı kategoriler yapınca birbiriyle alakasız olmayacak mı yazılar?

Olmayacak canım. Çünkü kişisel blogunuz sizi yansıtmalı. Siz sadece yemek yiyen, gezen tozan ve de güzellikle ilgilenen bir varlık değilsiniz ki. Bunların hepsinin daha fazlasısınız. Yemek tariflerinizi merak eden bir kişi neden mekan yorumlarınızla ilgilenmesin ki? Ya da çocuklarınızla ilgili problemlerinizi nasıl çözdüğünüzle? Ya da mesleğinizle ilgili komik hikayelerinizle?

Birisi sizle arkadaş olduğunda çok güzel yemek yapıyorsun ama güzellikle ilgili tavsiyelerinle hiç ilgilenmiyorum diyor mu? Tam tersi, sizle ilgili öne çıkan hangi özelliğiniz varsa, ilgi alanlarınız neyse onunla ilgili sohbet ediyor ve bilgi alışverişi yapıyorsunuz. O zaman blogunuz neden farklı olsun ki?

Unutmayın, siz tek başınıza bir dergi gibi yayın yapabilirsiniz. Ama sizin bir dergi gibi soğuk, yapay ve tarafsız olmanıza gerek yok. Siz ulaşılabilir gerçek bir insansınız ve takipçileriniz de yazılarınızı “sizden ötürü,” sizin bakış açınızı görmek için okuyorlar, başka hiçbir sebebi yok.

Hiçbir kategori altında gruplayamadığımız kelimelerimizi n’apalım?

Burada iki seçeneğiniz var: ya bu kelimeleri de kapsayacak şekilde kategorilerinizi genişleteceksiniz, ya da bu kelimelerden vazgeçeceksiniz. Bu şekilde çok daha derli toplu bir blogunuz olacağını garanti edebilirim. İkisini de  yapmak istemiyorsanız açarsınız bir üçüncü kategori, ismi de “GÜNCEL” “ONDAN BUNDAN” gibi bir şey olur, birbiriyle ilgisiz görünen yazılarınızı buraya koyarsınız. Bu şekilde kategorilerinizi de belirledikten sonra kelimelerinizin üstünden tekrar geçin, bakın bakalım aklınıza gelen başka ilgili kelimeler var mı?

Son olarak: her hafta aynı şeyi yazın. Aynı günlerde yayınlayın.

Haftaya ne yazacağım kaygısı taşımamak adına, her kategori için kendinize en az 1 adet seri yazılar çıkaracağınız başlık belirleyin. Bunlar sizin “marka başlıklarınız” olsun. Sinema yazıları yazacaksanız #haftanınfilmi diyebilirsiniz, güzellik hakkında tavsiyeler verecekseniz #gençgörünmeninsırları adı altında tavsiyeler verebilir ya da #haftanınürünü başlığıyla her hafta yeni bir ürün deneyebilirsiniz. Eğer ki blogunuzu işinizi geliştirmek için açıyorsanız, işinizle ilgilenebilecek insanların ilgisini çekebilecek içerikler üretmeye başlayabilirsiniz. Örneğin Instagram’da keçeyle yaptığınız bazı ürünleri satıyorsanız, kendi blogunuzda düzenli olarak keçeyle nasıl oyuncak, süs, aksesuar yapabileceğini anlattığınız #keçeöğren gibi bir marka başlığınızın olması otomatik olarak keçe araması yapanları size yönlendirecektir. (Merak etmeyin sırlarınızı açık etmezsiniz, çok merak edenler zaten tıpkı sizin yaptığınız gibi internetten öğreneceklerdir varsın sizden öğrensinler – yok oturup uğraşmayacaklarsa da en azından sizin sayfanızdan alışveriş  yapsınlar :P)

Her hafta her kategoriden en az 1 yazı yayınlamaya gayret edin. Ve bu yazılar hep aynı gün yayınlansın. Yemek tarifleriniz cumartesi, güncel yazılarınız pazartesi, güzellik yazılarınızsa perşembe gitsin örneğin. Ama hep aynı günlerde gitsin ki haftada 1 kez blogunuzu açıp bakan bir kişi ne zaman yeni yazı yayınlayacağınızı bilsin. Korkmayın vakit almaz. Artık bütün platformlarda yazı zamanlayabiliyorsunuz, yazarsınız pazar günü yazılarınızı bir oturuşta, istediğiniz saatte yayınlanmak üzere zamanlarsınız olur biter 🙂

Tamam? Umarım fazla karışık olmamıştır. Hadi şimdi sorularınızı alalım. Yorum bölümüne yazabilir misiniz?

Sevgiler,

D.

[line]

Sonraki yazı: 9. Her yazınızda mutlaka yapmanız gerekenler

Önceki yazı: 7. Etiket stratejisi geliştirmek

Share this article

Recent posts

Popular categories

3 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments