Yeni Başlayanlar için Blog Yazmak 4: İçerik planı yapmak

-

Oturdunuz ekran başına, niyet ettiniz blog yazmaya. Seçtiniz platformunuzu, aldınız domaininizi. Hadi bakalııım! Ne hakkında yazacaksınız şimdi? 

[dropcap] D [/dropcap]edim ya, içerik kraldır. Saldım çayıra mevlam kayıra bloglar zi-yan-dır. Özgün içerik yaratabilmenin ön koşulu, size – yani kişiliğinize, hedeflerinize, kariyerinize, hobilerinize uygun içerikler üretmektir. Bu şu demek: İlla ki damak tadınız çok güzel ve insanlar sizden mekan tavsiyesi bekliyorlar diye mekan değerlendirmek, ya da kendinizi mekan yazılarıyla kısıtlamak zorunda değilsiniz. Bir konuda yazmak için o konunun “uzmanı” olmak zorunda hiç değilsiniz. Blog yazmanın güzelliği, size bir yandan öğrenip diğer taraftan öğrendiklerinizi paylaşma imkanı vermesidir.

By yüzden blogunuzu hiçbir zaman sadece bir blog olarak düşünmeyin. Hangi yeteneklerinizi geliştirmek istiyorsanız, kimlerle tanışmak istiyorsanız, eğitiminize ne yönde devam etmek istiyorsanız, kısacası: hayaliniz neyse ona doğru yürümek için blogunuzu kullanın. Kişisel blogunuz sizi yansıtmalı.

Keza tasarımcıysanız ve sürekli farklı sanatçıların çalışmalarıyla haşır neşir oluyorsanız – bunlar hakkında yazın. Öğrenciyseniz ödevlerinizi internete koyun, ki şimdiden bir portfolyonuz olsun. Kendiniz gibi bloggerlarla tanışmak istiyorsanız, her hafta yeni bir bloggerla röportaj yapın. Öğrenmek, geliştirmek istediğiniz bir hobiniz, merakınız varsa: araştırma ve deneyimlerinizi blogunuzda yayımlayın.

En güzeli: tek bir konuya odaklanmak zorunda da değilsiniz.  Altın kural: “sürekli” yazı çıkartabileceğinizden emin olduğunuz 3-5 başlık altında düzenli yazılar yazmak olmalı.

Ne hakkında yazmak istediğinizi iyice düşünün, planlayın: Kendinize uygun bir “yayın akışı” düzenleyin, yazılarınıza uygun bir tema/tasarım seçin ve ondan sonra yazmaya başlayın. Yayın akışı mevzusunu ilerleyen yazılarda daha detaylı inceleyeceğim.

[line]

Bir sonraki yazı: 5. SEO dediğin nedir ki?

Bir önceki yazı: 3. Platform seçimi

Share this article

Recent posts

Popular categories

5 COMMENTS

  1. […] Şurada bahsettiğim gibi: altın kural sürekliliktir. SCONetworks.com‘a katılan her bloggera tavsiye ettiğimiz gibi, “hakkında sürekli içerik çıkartabileceğinizi düşündüğünüz” 30-50 etiketi baştan belirleyin ve içeriklerinizi bu etiketleri sürekli kullanabileceğiniz bir biçimde üretin. Hedefiniz, kullandığınız her etiketin en az 64 içerikte birden geçmesi ve 1-3 içerikte geçen etiket sayısının sıfıra yakın olması olmalı. […]

Comments are closed.

Recent comments