Yeni Başlayanlar İçin Blog Yazmak 10: Her Bloggerın İşini Kolaylaştıracak İpuçları

-

“Yeni Başlayanlar için Blog Yazmak” serimizin onuncu ve son yazısına geldik. Bundan sonra da blog yazmakla ilgili ipuçları vermeye, başka seriler de çıkartmaya ve #blogging101 etiketiyle yayınlamaya devam edeceğim.

Şimdiye kadar mevzunun mantığını – eğitimlerimizde de anlattığımız biçimde – size özetlemeye gayret ettim. “İçerik” nedir, hangi platformda yazmalıGoogle’ın seveceği içerikleri nasıl üretirsiniz,etiket stratejisi nedir, yayın akışı nasıl oluşturursunuz ve blog yazılarınız için checklist gibi çok temel ve pek çok yerde ulaşamayacağınız bazı bilgileri de sizinle paylaştım.

Bu süreçte bahsetmediğim birkaç mevzuya da bu yazıyla değinmek istiyorum:

1) Domain ve server mevzularını bir bilene sorun:

Domain (alan adı) ve server hosting (sunucu) mevzularına hiç değinmedim mesela. Benim uzmanlığım değiller. Buyrun, burada yazılmışı var diyerek doğru kişilere yönlendireyim sizi:

Domain alırken nelere dikkat edilmeli? (Gokhanmms yazdı.)

Hosting alırken nelere dikkat edilmeli? (Barış Altop yazdı.)

2) İstikrarlı olun, yavaş büyüyün:

Yeni başlayan bloggerların (kendim de dahil olmak üzere) en sık düştüğü hatalardan biri blog yoluyla yapabileceklerini anladıktan sonra kendini kaybederek herşeyi aynı anda yapmaya çalışmalarıdır. Hem Türkçe hem İngilizce olsun, resimlerin kenarında mutlaka imzam çıksın, bugün 5 tane yazı yazdım hepsi hemen yayınlansın demeyin. Önemli olan yayın akışınızın düzeni, düzenli olarak yazdığınız içeriğin kalitesinin yavaş yavaş artması. Blogunuzu bir vadeli hesap olarak düşünün, yavaş yavaş ve belli bir düzen içinde büyüyecek ve değerlenecek. Ha yeri gelmişken: en az bi 6 ay kadar istatistiklere bakmayın bile.

3) Sosyal olun:

Hayır, sosyal medyayı etkin kullanın demek istemiyorum. O zaten Allah’ın emri – o başka bir mevzu. Ama en azından bir Facebook, bir Twitter ya da Instagram kullanın. Yazılarınızı bu kanallarda duyurmaktan utanmayın. Bütün sosyal medya hesaplarınızı blogunuzda görünür bir yere yerleştirin. Ve bu kanalları sadece duyuru mecraları olarak görmeyin: Yazdıklarınıza gelen yorumlara cevap verin, paylaşımlara teşekkür edin, istekleri ve önerileri dikkate alın. Benzer konularda yazan kişilerle iletişime geçin, onların yazdıklarına yorum yapın, gönderilerini paylaşın hatta mümkünse tanışın, ortak yazılar çıkartın veya birbirinizin blogunda konuk yazar olarak bulunun. Onlar bir konuyu yazmışlarsa blogunuzda link vermekten ve onları kaynak göstermekten çekinmeyin. Unutmayın, sayfanızda ne kadar çok permalink (yani başka sitelerle kurulmuş link) varsa, Google’ın gözünde blogunuz o kadar değerlenir: üstelik linki kimin verdiği o kadar da önemli değildir. Unutmayın, internet dünyasında rekabete yer yoktur, herşey ya kazan-kazan ya da kaybet-kaybet mantığına göre işler. Başkalarına değer vermeniz sizi de değerlendirir.

4) Marka başlıklarınız / etiketleriniz olsun:

İnsanların duyduklarında sizle özdeşleştirecekleri bazı etiketleriniz olmalı. Örneğin: Instagram‘da Leyla’yla ilgili yaptığım paylaşımların hepsini aynı galeride görebilmem için kullandığım #bebekişişeyler etiketim bayağı akılda kalmış olmalı ki  beni sosyal medyadan takip edenlerle uzun zaman sonra görüştüğümüzde ve mevzu Leyla’ya geldiğinde hep bana “aaa #bebekişişeyler değil mi? takip ediyorum” gibi yorumlar yapıyorlar.

Bu etiketleri ister blogunuzda kullanın #bloggerınaraçkiti gibi, ister sadece sosyal medyada kullanın. Bu, hem belli konularda düzenli içerik üretiyor olmanızı ve haliyle bu konuyla ilgili uzmanlaşmanızı sağlayacak, hem de Google’ın gözünde daha değerli hale geleceksiniz.

5) Internette arandığınızda bulunun:

Halka açık bir blog yapıyorsanız sosyal medya hesaplarınızı halka kapatmanız anlamsızdır. Taciz edenlere karşı her mecranın kendi bloklama, spam bildirme vs gibi yöntemleri bulunuyor. Facebook’ta sizi arayan ve daha yakından takip etmek isteyen birisi neden sizi bulamasın? Ya da sizinle arkadaş olamasa bile blog paylaşımlarınızı göremesin? Blog yazılarınızı herkese açık paylaşın, Twitter ve Instagram’da da gizli hesap kullanmayın. Neticede karar sizin ama ben tavsiye etmem – gerekirse paylaşımlarınızı ona göre yaparsınız. Ve daha önemlisi, bütün sosyal medya hesaplarınızda aynı kullanıcı adını kullanın ki, sizi Twitter’da takip eden biri Instagram’da da bulabilsin. (Bunun istisnası bir tek zırt pırt sayfa adresinizi değiştirmenizi istemeyen ve gerçek isminizle kullanmanızı isteyen Facebook olabilir.) Blogunuzda kendinizden bahsettiğiniz bir “Hakkımda” sayfası olsun. Gravatar kullanın ki başka bloglara yorum yazdığınızda bile bilgilerinizi – hem de resimle- görebilsinler.

6) Enerjinizi ve vaktinizi verimli kullanın:

Blog yazmak vaktinizi alacak, yeri geldiğinde gece 12’den sonra oturup uğraşmanız gerekecek. Zaten bir tarafta gündüz işiniz, diğer tarafta aile ve arkadaşlarınız derken varolan azıcık vaktinizi ve enerjinizi tek bir yere yoğunlaştırın: farklı konular için birden fazla blog açmayın. Kendinize ait birden fazla sosyal medya hesabınız da olmasın. (Burada kastım parodi ve eğlence hesapları değil – örneğin Facebook’ta yakın aileniz için bir hesap, dostlarınız için başka bir hesap açmayın. Ya birden fazla blogda yazdığınız için 3 tane Twitter hesabı kullanmayın sakın!) Siz bir dergi değilsiniz – insanlar blogunuza haber almak için gelmeyecekler. İnsanlar herhangi bir habere sizin kişisel yaklaşımınızı görmek için gelecekler, dolayısıyla birden fazla ilgi alanınız var ise bunların hepsini tek bir blogda paylaşmanızın hiçbir mahsuru yok. Neden teknolojiyle ilgili olan okuyucunuzun yemek ve aile hayatıyla ilgili yazdıklarınızı önemsemeyeceğinizi düşünüyorsunuz ki?

7) İtibarınızı önemseyin:

Sayfanıza koyduğunuz küçücük Adwords bannerı, eğer ki size her ay hatırı sayılır ölçüde bir gelir getirmiyorsa kaldırın. Küçük paralar karşılığı blogunuzda advertorial reklam yayınlamak isteyenlere hayır deyin. (O reklam muhtemelen 100 ayrı blogda daha yayınlanıyor ve okuyucularınız size o reklamı yayınladığınız için çeşitli şekillerde sinir olacak.) Sizden, hediye veya belli bir ücret karşılığı çok da beğenmediğiniz ya da arkasında duramayacağınız bir ürünü tanıtmanız beklendiğinde gerçi çevirin ya da deneyiminizi iyisiyle kötüsüyle eksiksiz olarak aktaracağınızı belirtin. Blogunuzun tasarımını ve okunabilirliğini de önemseyin. Gelir yaratmakla ilgili bir kaygınız varsa benimle iletişime geçin ve topluluğumuzla tanışın.

Okuduklarınızı beğendiyseniz ve daha fazlasını istiyorsanız sosyal medya kanallarım üzerinden ya da mail yoluyla bana ulaşın. En yakın tarihteki dersimize katılın ve kişisel desteğimizden faydalanın.

[line]

Önceki yazı: 9. Her yazınızda mutlaka yapmanız gerekenler

Share this article

Recent posts

Popular categories

Recent comments