Yabancı dilde sayfaları Google Translate kullanarak Türkçe’ye tercüme etmenin 3 yolu

-

Merhabalar,

Blogda çok zaman İngilizce kaynak paylaşıyorum. Aslında pek çok araç ve hizmetin artık Türkçe sürümleri mevcut ama özellikle blog yazıları için yardım almak gerekebiliyor.

Örneğin #sağlıklıalternatifler yazılarımda derlediğim tarifleri okuyabilmek için genelde İngilizce bilmek gerekiyor.

Benim de başka dilde yazılar gördüğümde kullandığım bir hizmet var ki, bu sorunu yeterli derecede çözüyor: Google Translate tabii ki mükemmel çalışmıyor. Çoğu zaman cümle yapısıyla ilgili bile kafası karışıyor.

Ama özellikle tarif ve “nasıl yapılır” türü, dili nispeten daha basit sayfaları rahatlıkla okumanızı sağlayacak bir hizmet olarak Google Translate’i tavsiye ederim.

Google Translate’i 3 şekilde kullanabilirsiniz:

1) Metni kesip-yapıştırarak:

Translate.google.com‘a tıklıyorsunuz, tercüme etmek istediğiniz metni buraya yapıştırıyor, tercüme etmek istediğiniz dili seçiyorsunuz. Mavi butona basınca hoop Türkçe oluyor 🙂

tercume-ingilizce-turkce-nasil-chrome-ogren-bloggerinarackiti

2) Tarayıcınızdaki “Türkçe” butonunu kullanarak:

Tarayıcınızda öyle bir buton yok şu anda. Öncelikle Google’ın internet tarayıcısı Chrome’u indirmeniz ve şu linki açmanız gerekiyor. Sayfada bir sürü link göreceksiniz: “Türkçe” yazan linke tutunarak araç çubuğunuza yerleştirin. Tebrikler! Artık mis gibi bir “Türkçe” butonunuz oldu 🙂 Facebook’ta arkadaşlarınızın yolladığı yazıları tıkır tıkır Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

tercume-ingilizce-turkce-chrome-nasil-ogren-blog-bloggerinarackiti

3) Google Chrome’u otomatik pilota geçirerek:

Chrome’u indirdim ama o kadar çok uğraşamam diyorsanız, bir kere Chrome menüsünden (araç çubuğunun sağ üst köşesinde açılıyor – aşağıdaki resimde smiley’nin sağındaki 4 çizgiden oluşan buton) yapacağınız düzenlemeyle işi çözebilirsiniz. Chrome kısa sürede sizin internette hangi dilleri sıklıkla kullanıp kullanmadığınızı anlayacak ve her dilini bilmediğiniz sayfaya geldiğinizde sizi “bu sayfayı tercüme etmemi ister misin?”diye darlayacaktır.

tercume-ingilizce-turkce-chrome-nasil-ogren-blog-bloggerinarackiti

 

Eh ben de bu vesileyle daha fazla İngilizce kaynağı sizinle paylaşabilirim 🙂 Kolay gelsin!

Sevgiler,

D.

Share this article

Recent posts

Popular categories

12 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments