Twitter’da “Bilgi Edinmenin” 7 Yolu

-

 

Son iki ayda Twitter kullanıcılarının sayısı hızla yükseldi. Yeni açılmış hesaplarını daha verimli kullanmak isteyen veya “Ne var yahu şu Twitter’da!?” diyenlere şu yazıyı baz alıp, tercümeleyip, kendi deneyimimi de ekleyerek hazırladığım 7 ipucu:

1. En son haberleri alın.

Televizyonda yayınlanmadan çok önce twitter’a düşen en son haberleri takip edebilir, haberi yapan muhabirlerin anlık paylaşımlarını görür, vatandaş gazeteciler aracılığıyla orada yaşananları canlı izleyebileceğiniz linklere ulaşırsınız.

Belki diyeceksiniz ki Twitter’da çok yalan haber dönüyor. Doğrudur, döner. Burada sorumluluk kullanıcıya düşüyor. Eğer ki kaynağından ve bilginin doğruluğundan şüphe ediyorsanız, o bilgiyi yeniden üretmemeyi ve/ya paylaşmak için doğrulanmasını beklemeyi tercih edebilirsiniz. Ama sizi temin ederim, o haberin yalan olduğunu çok kısa bir süre içinde sizin gibi pek çok kullanıcı daha farkedecek ve yalanın yayılımını engelleyecektir. Şüphesiz ki, sosyal medya, çağımızın kendi kendini en hızlı doğrulayan iletişim aracıdır 🙂

resim1

2. Twitter’ı bir arama motoru olarak kullanın.

Twitter’da 500 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı var, ve ürettikleri bilginin içinde aramalar yapmak mümkün. Üstelik ulaşacağınız sonuçlar konuyla ilgili en son üretilen bilgiye ulaşmanızı sağlar, eski bilgileri otomatik süzer.

“Rojava” kelimesini arasak mesela?

resim2

 

3. Twitter tartışmalarına katılın.

Çok kalabalık bir kitlenin aynı #hashtag’i kullanarak tartışmalara katıldığı durumlarda ve de çok retweet alan tweetlerin altında, siz de #hashtag’e veya sözkonusu tweet’e tıklayarak tartışmacıların ne düşündüğünü görebilir, sözünüzü söyleyebilirsiniz.

resim3

4.Listelerle bir network oluşturun.

İlgilendiğiniz konularla ilgili yayın/paylaşımlar yapan hesaplar olacaktır. Hocalarınızı, sektör liderlerini, araştırmaları, tartışmaları bu gibi hesaplardan takip edebilir, genel akıştan ayrı görüntülemek için ayrı ayrı listelerin altında toplayabilirsiniz.

twitter-network-liste

5. Anlık tavsiyeler alın.

Taksim tarafında işiniz mi var? “Acaba Taksim nasıl? Trafik var mı, protesto var mı, müdahale var mı, yol inşaatı var mı?” diye düşünmeyin, Twitter’a sorun. Bilmemne restorantta ilk kez yemek mi yiyeceksiniz? Herhangi başka bir konuda tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Sorun, utanmayın, söylerler.

resim5

 

6. İçerik üretin ve paylaşın.

Çektiğiniz fotoğrafları, kısa videoları, yazdığınız yazıları, yaptığınız müziği, çizdiğiniz karikatürünüzü, pişirdiğiniz pastanızı… paylaşın. Belki bir blogda, belki sadece Twitter’da. Paylaşmak güzeldir

resim6

 

7. Yeni işler, yayınlar ve etkinliklerden haberdar olun.

Konferanslardan iş ilanlarına, partilerden workshoplara, online dergilere, akademik yayınlara, en son çıkan ürünlere ve projelere bu gibi yayınlar yapan hesaplar üzerinden ulaşabilirsiniz.

resim7

 

Share this article

Recent posts

Popular categories

Recent comments