Toplumsal dayanışma için daha çok kullanılabilecek 3 + 1 online topluluk:

-

“Dayanışma” kelimesi yeni girmiş olabilir hayatımıza ama Amerika’yı yeniden keşfetmenin anlamı yok değil mi? Üstelik değişim yaratmak için sadece birkaç tıka ihtiyaç duyduğumuz internet dünyasında kendiniz gibi düşünenlerle buluşup harekete geçebileceğiniz çok etkili mecralar var…Daha sık kullansak neler neler değişmez!

1. Change.org: bir klik, bir imza.

Devam eden müdahaleler, eli sopalılar, giderek artan kutuplaşma sokakları gitgide daha fazla kişi için güvenilmez hale getirirken, change.org’la bilgisayarınızın başından kalkmadan slackivism’in dibine vurabilirsiniz. İster kendi kampanyanızı yapın, isterseniz halihazırda yapılmış olan zilyonlarca kampanyaya destek verin. Başarıya ulaşmış pek çok kampanya var ama imzanıza ihtiyaç duyan daha çook!

change.org_topluluk_dayanışma_online

2. Zumbara.com: zaman biriktiren kumbara

Alma-verme dünyası gitgide büyüyen Türkiye çıkışlı bir topluluk. Verdiğiniz hizmetler de, aldığınız hizmetler de yalnızca saat bazında değerli. Zaman=para denklemi kuranlar için de, özel derslere para veremeyecekler için de çok anlamlı. İster gitar dersi alın, ister birlikte sinemaya gidecek birileriyle tanışın, ister kitap verin, ister mülakat teknikleriyle ilgili ipuçları. Neye ihtiyacınız varsa!

 

3.indiegogo.com: fikri olan, sermayesi olmayanlara

Projeniz var ama finansmanınız yok öyle mi? Paylaşın dünya duysun, gerçekleşmesine destek olmak isteyen herkes size 25$ versin, gelsin paracıklar, başlasın çalışmalar! Kendi geliştirdiğiniz tasarımları ve ürünleri piyasaya sürmek, sinema projeniz için bağış toplamak, şahsi.com projenizi finanse etmek  hiç bu kadar kolay olmamıştı  Melek yatırımcılara, kamuoyu yaratmak için ana akım medyaya da ihtiyacınız yok.

Screen Shot 2013-10-03 at 4.17.24 PM

 

+1. Kiva.org: borç alın, büyüyün, ödeyin.

Üniversite giderlerini karşılayamayan öğrencilerden tutun da organik gübre alacak parası olmayan çiftçiye, dükkanını büyütmek isteyen esnafa kadar herkesin temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için küçük bütçelerle borç alabildiği ve işini büyüttüğünde faizsiz geri ödeme yapabildiği bir mikrofinansman sayfası. Böylece çeşitli sebeplerden banka kredisi veya burs alamayan, sosyal yardıma erişimi olmayan fakat ufak paralarla hayatı değişebilecek insanlara dünyanın her tarafından yardım ulaştırılabiliyor.

En önemli detay: Sayfanın Türkçesi yok ve henüz Türkiye’de aktif değil. Ama ortak çalışmayı düşünen kurumlar olması halinde oldukça etkili kampanyalar üretilmesine yardımcı olacak bir potansiyeli var.

 

Share this article

Recent posts

Popular categories

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Recent comments