Tek seferde birkaç ponpon yapmanın en kolay yolu

-

Ponpon yapmak dünyanın en kolay, en keyifli işlerinden biri olsa da, benim gibi kendinizi ponpondan halı/paspas yapımına ya da yine aynı renkten bir sürü ponpon yapmanızı gerektiren başka bir projeye verecekseniz 50-60 tane ponponu teeek teek teeek yapmakla uğraşmanız gerçek bir zaman kaybı olur.

Çünkü kolayı var.

İşte size bir seferde birkaç ponpon yapabilmenin hiç de gizli olmayan sırrı. Adımları daha rahat takip edebilmeniz için yukarıdaki görseli hazırladım:

   1. Evin içinde ayaklarının arası yeterince geniş bir sandalye, masa, mama iskemlesi vs buluyorsunuz ve ters çeviriyorsunuz. Fotoğrafta gördüğünüz ayaklar Leyla’nın mama iskemlesine ait. Ters çevirdiğiniz ayaklara sanki yün eğirir gibi yünümüzü 100-150 kat arası dolayacağız.
   2. Yünümüzü ayakların etrafından dolama işi bittikten sonra ipimizi kesiyoruz. Aşağı yukarı kaç tane ponpon yapmayı planlıyorsak yaklaşık 20-30cm uzunluğunda o kadar parça daha ip kesiyor ve kenarda bekletiyoruz. Kestiğimiz her bir ip, bir ponponun belini sıkacak. O yüzden ayaklardan başlayarak ufak çaplı bir ölçüm yapmamız gerekiyor. Aşağıdaki görsel size daha net bir fikir verecektir:

    Bu şekilde keserek bir seferde tam 6 ponpon yapabildim.
   3. Belirlediğimiz yerlere ipleri yerleştirip sıkıca bağlıyoruz. Ve sonra iplerin tam ortasından (yukarıdaki kesikli çizgilerin geçeceği yerlerden) kesmeye başlıyoruz.
   4. Böylece bir anda bir sürü ponponumuz olmuş oluyor. Ama bitti mi? Bitmedi. Çünkü ponponlar eşit kesilmemiş, aralarında uzunlu kısalı ipler kalmış olabilir. Bu yüzden, uzun ipleri orta ve işaret parmaklarınızın arasından aşağıya doğru alarak, ponponunuzu da çiçek (veya kadeh) tutar gibi yukarıya doğru çekerek kusurlarını iyice belirginleştiriyor ve makasla düzeltiyoruz.
   5. İşte size yusyuvarlak tam 6 adet yumuş yumuş ponpon!

 

Farklı ponpon yapma tekniklerini görüntülemek için şuraya, ponpon dosyasındaki diğer yazılara bakmak içinse şuraya tıklayabilirsiniz.

Kolaylıklar,

D.

Share this article

Recent posts

Popular categories

2 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments