Sevgili metin yazarı: beni ikna etmek için 5 saniyen var.

-

Sevgili metin yazarı,

Günlük reklam dozumu TV’den almayı bırakalı çok oldu.

Biliyorum sen hala metin yazarlığını yaptığın reklamları hem TV hem de internet için üretiyorsun. Yer yer sektörün de seni buna zorladığını tahmin edebiliyorum.

Sana, bana nasıl ulaşacağını anlatmak isterim. Keza reklam izlemek hiç kimse için eziyet olmamalı. Sonuçta, bana gerçekten yararlanabileceğim bir teklif yapmak istiyor olabilirsin. Üstelik çok eğlenceli reklamlar yapma potansiyelin olduğunu ikimiz de biliyoruz. [kıps;) ]

Youtube’u bildin mi?

Internette video aramak için ilk baktığım ve canım sıkıldığımda saatlerce sıkılmadan ekrana beni kitleyebilen mecra. Şu anda da bir penceremde Youtube açık, müzik dinliyorum örneğin.

Biliyorsun, çünkü en az benim kadar sen de izliyorsun.

Hani o senin TV için yazdığın reklamlar var ya, tamamına yakını Youtube’da pre-roll olarak oynuyor. Ben n’apıyorum biliyor musun?

5 saniyem dolar dolmaz o reklamları geçiyorum. Söylenerek.

2011’de Youtube izleyicisinin 70%’i pre-roll reklamları 5. saniyesinden sonra geçerken,  bu oran 2015’te 94%’e çıkıyor.

Yani sevgili metin yazarı, beni ve Youtube izleyicilerinin 94%’ünü ikna etmek için aslında sadece 5 saniyen var.

Kanıtlayabilirim.

Google’da Youtube Reklamları ve Pazarlama bölümünü yöneten Cenk Bülbül (asıl titre’i “Head of Strategy and Insights” da nasıl çevireceğimi bilemedim valla) diyor ki – “millenials” denen ’80 sonrası jenerasyonunun en çok kullandığı ekran “mobil ekranlar.” Üstelik bir içeriği izleyip izlemeyeceklerine saniyeler içinde karar veriyorlar. İnsanların izlemek istediği tek reklam tipi, onlara izlemeden geçme şansı veren reklamlar diyor Bülbül. Ciddiye alırsan, bu çok önemli bir bilgi. Ve bir markayı severlerse, herkese bahsedeceklerini de ekliyor. (Yazının tamamını okumak istiyorsan şuraya tıklaman yeterli.)

Biraz araştırınca bu 5 saniyeyi çok da verimli kullanmış reklamlar olduğunu göreceksin. Şimdi senin işin gücün olabilir diyerekten…

Sana ufak çaplı bir playlist de hazırladım.

İzlerken karşına çıkacak reklamlara dikkat et, keza çoğu zaman sadece konsepti anlatmak / markayı göstermek için bile 30 saniye harcayanları var.

Yani diyeceğim o ki, artık TV’ye uygun reklam yapma dönemi bitti. Sen reklamını Youtube’a göre yap, TV’de yayınlanacaksa yayınlansın. 

Beni kaybetme, bana da reklam izlettir. (Bak bunu diyen izleyici de kolay kolay bulamazsın, ha.)

Senin için başka kaynaklar da buldum.

Şurada Youtube’un video reklam sektörünü nasıl değiştirdiğiyle ilgili bir yazı, şurada da izleyicilerin dikkatini çekmeyi başarabilmiş 5 videoyla ilgili bir derleme bulabilirsin.

İngilizcen çok iyi değilse şu yazım sana İngilizce kaynakları nasıl Türkçe’ye çevirebileceğin konusunda yol gösterecektir.

Aşağıya bir de “Yeni Başlayanlar İçin Youtube reklamları” infografiği bıraktım. Hayrını gör.

Ha bi de – iki çift lafını esirgeme. Belki benim göremediğim, bilmediğim, paylaşmadığım birşeylerden bahsetmek istersin. Yorumunu yaz olur mu? Ya da bu yazı konuşulsun istersin – ki o zaman da paylaş, paylaşmak güzel şeydir 🙂

Hadi kaçtım ben,

D.

Kaynak: contently.com
Kaynak: contently.com

 

 

 

 

 

 

 

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments