Sağlıklı alternatifler – Dondurma yerine “dondurulmuş taze meyve”

-

İflah olmaz bir dondurma canavarı olan bendeniz, “#SağlıklıAlternatifler” serimin bu yazısını dondurmaya ayırmaya karar verdim. Bir dahaki sefere beni dondurma yerken gördüğünüzde bu yazımı yüzüme vurmaktan lütfen çekinmeyin 🙂

[dropcap] 1 [/dropcap]00 gr sütlü dondurma yaklaşık 190 kalori içeriyorsa, yarım kilo sütlü dondurma yediğimizde 950 kalori almış oluyoruz. Çikolatalı dondurma da 216 kalori olduğuna göre, 1 kilo çikolatalı dondurma yediğimizde 2160 kalori. Anlayacağınız her şuursuzca tıkınılan dondurma macerası 1000 – 2000 kaloriye maloluyor, diyetimiz de hüsranla sonlanıyor. Keza ben de, eşim @scosays de yemeye başladık mı, yaz-kış farketmeden 2 masum topla yetinemiyoruz.

Bu yüzden, canımız soğuk ve tatlı birşeyler çektiğinde dondurma yerine neler yiyebileceğimize dair birtakım öneriler ve sağlıklı alternatifler sıraladım. Sıraladım sıralamasına da, yapılabilecek o kaddarçokbişeyler varmış ki bir yazıya sığmadı!

Not: Özgün tarifleri görmek için lütfen resmin altında kaynak olarak belirttiğim linke tıklayın. Tariflerin çoğu Türkçe değil, ama Google translate sağolsun, çözüktürürsünüz evelallah 😛

ÖNERİ 1: Donmuş meyvelere yönelin!

İçine süt, şeker, krema neyin karıştırmanıza gerek yok. Çok çikolatacıysanız azıcık bitter veya beyaz çikolatayla da süslerseniz hem günlük vitamininizi almış hem de tatlınızı yemiş olursunuz.

1. Karışık meyveli pop:

Elinize geçirdiğiniz meyveleri ister bütün olarak, isterseniz de kesip biçerek dondurma kaplarına yerleştirin. Üzerini karpuz suyu (veya gazoz ya da sadece suyla) kaplayın, dolaba atın. Hazır!

Kaynak: iheartnaptime.net
Kaynak: iheartnaptime.net

2. Çikolata kaplı donmuş ananaslar:

Ananas dilimlerini dörde bölün, çikolataya batırın, çubuğa geçirin. Dondurun 😉

Kaynak: kudoskitchenbyrenee.com
Kaynak: kudoskitchenbyrenee.com

3. 5 dakikada karpuz sorbe:

İtiraf ediyorum, bu tarifi kışın yapmak biraz zor. Ama mevsimi geldiğinde geceden (ya da bir kaç saat öncesinden) buzlukta dondurduğunuz karpuzu, her 3 kap için yarım misket limonunun suyunu da ekleyerek (ya da limonun, ki ağız tadınıza göre fazlasını da koyabilirsiniz) rondoda çekip buzlaş kıvamına getirebilirsiniz.

Kaynak: thethingswellmake.com
Kaynak: thethingswellmake.com

4. Üzüm şişleme:

Üzümleri dondurduğunuzda tatlı çerezler gibi oluyor. Tatlı şarapla ikram edebileceğiniz gibi, tatlı niyetine de yiyebilirsiniz. Şişe geçirmek de güzel bir sunum, salkımla ikram etmek de 🙂

Kaynak: simplyrealmoms.com
Kaynak: simplyrealmoms.com

5. Püre çilek, kivi, muz… ya da ne isterseniz!

Rondoda püre haline getirdiğiniz meyvee az su ekleyin, dondurun. İstiyorsanız üzerine çikolata, fındık – fıstık ilave edin. Afiyet olsun!

Kaynak: chocolateandcarrots.com
Kaynak: chocolateandcarrots.com

Özellikle dondurulmuş muz olayı gerçekten çok acayip. Sırf muzdan yapılan dondurulmuş tatlara ayrı bir yazı ayırdım. Merak edenler, bir sonraki yazımda konuyu yakiinen takip edebilirler 😉

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments