Profesyonel bloggerların bayılacağı kalender bir editoryel takvim

-

Derslerde de hep bahsediyoruz: düzenli ve sürekli içerik üretimi her profesyonel bloggerın olmazsa olmazı. 

İçerik planlamanızı önceden yapacaksanız ve haftada en az 3 içerik üretecekseniz (ki bunların ikisini de yapmanızı şiddetle tavsiye ederim) bir yerlerde aylık/haftalık bir takvim üzerinde planlama yapmanız şart.

Kağıt üzerinde çalışmayı tercih ediyorsanız size şöyle bir şeyi yeğleyebilirsiniz ama aslında “Editorial Calendar” isimli WordPress eklentisi pek çok yönüyle bayağı kullanışlı.

Nasıl çalışıyor?

Uygulamayı indirip aktive ettikten sonra yönetici panelinizde “Posts/Yazılar” menüsünün en altında “Calendar/Takvim” linkine tıklayarak yazılarınızı aylık takvim üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

editorial-calendar-eklenti-wordpress-blog-icerik-takvim-bloggerinarackiti1

Yeni yazı girmek istediğiniz tarihin üstüne gelerek “Add New Post/Yeni Yazı Ekle” linkine tıklayabilir ve hızlıca planladığınız yazının başlığını ve yayın saatini belirleyebilirsiniz. Eğer aklınızda sadece başlık varsa ve henüz saatini belirlemediyseniz en sağda gördüğünüz “Unscheduled/Planlanmamış” bölümüne gelerek “Add New Draft/Yeni Taslak Ekle” linkine tıklayabilir ve başlığını açtığınız yazıyı daha sonra planlamak üzere kenarda bekletebilirsiniz. İçerikleriniz oluştuğu anda çek-bırak yöntemiyle istediğiniz tarihte yayınlanmak üzere değiştirilebiliyor, ki bu da takvimin en pratik tarafı olabilir.

editorial-calendar-eklenti-wordpress-blog-icerik-takvim-bloggerinarackiti2

Siz içeriklerinizi takvim görünümü üzerinden girdiğiniz anda “All posts/Tüm yazılar” linkinde de planlanmış bir biçimde yazılarınız listelenecek.

Üstelik ücretsiz!

Buna benzer işleri yapan ve profesyonel ekiplerce kullanılan başka uygulamalar da var tabii. Örneğin Co-Schedule ve/ya Trello. İkisi de kalabalık yazar kadroları ve karışık iş süreçleri olabilen bloglar için planlanmış, farklı avantajları olan ücretli uygulamalar.

“Editorial Calendar” ücretli değil. Sofistike değil. Farklı kategorilerdeki yazılarınızı farklı renklerde göstermiyor, sosyal medya paylaşımı yapmıyor, kalabalık bir ekiple çalışıyorsanız bir çok yönüyle eksik kalacaktır.

Ama bireysel veya tek editörlü bir blogunuz varsa işinizi görür. İyi de görür 🙂

Ufak bir not:

Bir sebepten eklentinin Türkçe versiyonunda hafta sağdan sola akıyor. Yani Cuma en solda, Pazar en sağda görünüyor. Birilerinin eklentiyi yapan ve/ya tercüme eden arkadaşlara Türkçe’nin Arapça gibi sağdan sola yazılan bir dil olmadığını iletmesi gerekiyor. Hani öyle de ufak bir bug var, söylemeden geçmeyeyim dedim.

Öpüldünüz,

D.

 

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments