Ponponlu Projeler #2: El yapımı ponpon magnet (buzdolabı mıknatısı)

-

Merhabalar!

Fethiye’deki evimize ısınabilmek adına ucuz, kolay ve zevkli dekorasyon çözümleri üretmeye çalıştığım sırada ponpon çiçeklerimle uyumlu olacağını düşündüğüm buzdolabı magnetleri yapmaya da giriştim.

5 ponponu yapmam en fazla 1 saat sürmüştür, o da aynı zamanda başka işlerle uğraştığım için bölündüğümden. Buzdolabının üzerine koyacağım için ponponları şurada anlattığım teknikle çatal kullanarak yaptım, hatta yemek çatalından biraz büyükçe olan bir servis çatalı kullanarak. Böylece tam istediğim boyutta çıktılar.

Evde halihazırda bulunan yünü kullandığım için hiç para harcamadım, yalnızca 5 ponpon için aldığım 5 adet mıknatıs için 0.75×5=3.75TL masrafım oldu. O da, bu ponpon magnetleri başka bir yerden hazır almaya kalksaydım, tanesi en az 5TL’ye geleceğine göre, bana bedavadan biraz pahalıya malolmuş oldu.

Yani anlayacağınız, ponpon mıknatısları yapmanız için gereken malzemeler:

  • minik ponponlar,
  • arkasına yapıştırmak için mıknatıs,
  • silikon tabancası,
  • makas.

Ponponlarınızı hazırlayın ve iplerini ortasından geçen bağcığın gözükeceği şekilde iki yana ayırın. Isınan tabancanızı kullanarak mıknatısınızın üzerine az bir miktar sıvı silikon damlatın ve ponponun bağcığının olduğu yere bastırın. Birkaç saniye içinde mıknatısınız ponponunuza yapışacaktır. Birkaç dakika bekleyip silikonun iyice kuruduğundan emin olduktan sonra ponponlarınızı buzdolabına koyarak nasıl göründüklerine bakın. Düzeltmek istediğiniz yerleri varsa makasınızı kullanarak istediğiniz şekli verene kadar kesin, biçin, kırpın. İşiniz bittiyse magnetleriniz hazır!

Güle güle kullanın, ya da sevdiğiniz birine hediye edin!

Ponpon dosyasındaki diğer yazıları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiler,

D.

Share this article

Recent posts

Popular categories

4 COMMENTS

  1. […] Aslında evleri en güzel ısıtan şey gerçek çiçekler ama haftaya 3 aylığına İstanbul’a döneceğimize göre eve gerçek çiçek almam çok insaflı olmaz diye düşündüm. Yapay çiçeklerden de oldum olası hoşlanmadım ama yün ponponlardan çiçek yapma fikri beni bayağı bir heyecanlandırdı. Üstelik çiçeklerimle uyumlu ponpon magnetler de yaptım ki, şurada tarifini görebilirsiniz. […]

Comments are closed.

Recent comments