Ponponlu Projeler #1: Vazoda el yapımı ponpon çiçekler

-

Nasıl mı yapılır?

O kadar güzel yapılır ki!

Fethiye’deki evimizde ne kadar kalacağımızı bilmediğim için buraya fazla masraf yapmak istemiyorum. Bırakıp giderken insanın içi acıyor. Ama içinde oturduğumuz süre boyunca da burayı ev gibi görebilmemiz, biraz da burayı “bizim” yapabilmemize bağlı. Mobilyalar bize ait değil ama en azından ortamı ısıtacak hızlı ve kolay bir şeyler yapabilirim diye düşünerek ponponlu bir projeye girişmeye karar verdim.

Aslında evleri en güzel ısıtan şey gerçek çiçekler ama haftaya 3 aylığına İstanbul’a döneceğimize göre eve gerçek çiçek almam çok insaflı olmaz diye düşündüm. Yapay çiçeklerden de oldum olası hoşlanmadım ama yün ponponlardan çiçek yapma fikri beni bayağı bir heyecanlandırdı. Üstelik çiçeklerimle uyumlu ponpon magnetler de yaptım ki, şurada tarifini görebilirsiniz.

Ponpondan çiçek yapmak için gereken malzemeler çok fazla değil aslında. Tek ihtiyacınız olan:

  • Ponponlar (kaç tane çiçek istiyorsanız o kadar ponpon.)
  • Doğadan bulduğunuz birkaç ince dal
  • Vazo, ya da vazo niyetine kullanabileceğiniz cam bir süt ya da su şişesi
  • Silikon tabancası.

Ben, mutfak örtüm kırmızı ve beyaz olduğu için kırmızı beyaz ve dolaplarım da kahverengi olduğu için kahverengiye yakın gri renkte birer adet çiçek yaptım. Çiçeklerim sayıca az olduğu için de ponponları büyükçe ve şurada anlattığım yöntemle elde yapmayı tercih ettim. (Ama bu işin bildiğiniz gibi tek bir yöntemi, tarifi yok. -Hatta ponpon yapmanın en kolay 5 yöntemini sizler için şuraya yazmışlığım da var.– Siz de kendi evinize uygun istediğiniz sayıda, büyüklükte ve renkte çiçek yapabilirsiniz.) Evde halihazırda bulunan yünlerden kullandığım için bana bir maliyeti. Sokaktan topladığım dalların da bir masrafı olmadı. Yalnızca 2.45TL’ye aldığım su şişesi sağolsun, ponpon çiçeklerim bana bedavadan biraz pahalıya maloldu.

Eğer vazonuz yoksa ve marketten aldığınız su/süt şişesini kullanacaksanız öncelikle etrafındaki ambalajdan kurtulun. Sonra içine yerleştirdiğiniz dalların nasıl görüneceğini bir test edin, gerekiyorsa kesin veya şekillendirin. Bu sırada fişe takarak ısıttığınız silikon tabancanızla dalın ucuna biraz silikon sıkın. Ponponların tam beline doladığınız ipin olduğu yeri elinizle açarak silikonu sıktığınız yere çiçeğinizi yerleştirin. Elinizin yardımıyla ponponunuzu dalın üstüne sabitleyin, silikon kuruduğu anda çiçeğiniz hazır olacak!

İyi eğlenceler,

D.

Hamiş: Ponponla yapabileceğiniz başka proje fikirleri mi lazım? Sizin için 15 şahane proje önerisi derledim, şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Ponpon dosyasındaki yazıların tamamına da şuradan ulaşabilirsiniz.  

Share this article

Recent posts

Popular categories

2 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments