Ponpon Dosyası: Yün ponponların hüküm sürdüğü tam 8 yazı.

-

Şu aralar ufak çaplı bir ponpon takıntım var desem herhalde abartmış olmam. Hamileliğim ilerledikçe yükselen hormon katsayım bana evde birtakım el işi projeler yaptırmaya çabalıyor anladığım kadarıyla. Ama kabul edelim, dünyada ponpon kadar şirin pek az şey var. Üstelik yapımı da o kadar kolaymış ki! Bunu keşfeder keşfetmez evde ponpondan ne yapabilirim diye düşünmeye, aklıma doluşan yaramaz fikirleri kovalamaya başladım.

Böylece bu dosya ortaya çıktı. Dedim ki önce size ponpon yapmanın ne kadar kolay olduğunu göstermeliyim. Ve ilk yazımın başlığı belirlendi: “Yün ponpon yapmanın en kolay 5 yolu.” Bu yazının içinde ayrıca “alet kullanmadan elde kolay yün ponpon yapımı” ve “çatalla yün ponpon nasıl yapılır?”ı da anlatıyorum.

Derken yün ponponla yapabileceğin dekoratif objeleri derlemenin iyi bir fikir olacağını düşündüm: “Kolay, ucuz ve dekoratif: yün ponponla kendiniz yapabileceğiniz 15 işe yarar proje” başlığı altında evi ponponlarla dekore etmenin 15 yolunu bulacaksınız. Bu proje önerilerini derlerken olabildiğince pratik ve fonksiyonel tercihler yapmaya çalıştım – keza sadeleşme yolculuğumda öğrendim ki evde hiçbir işe yaramayan ve bizim için özel bir anlamı olmayan hiçbir eşyaya tahammülüm yok.

Bu yaptığım derlemenin içinden bazılarını evde gerçekten uygulamak istiyordum: ilk denemelerimle Fethiye’deki evimizi biraz “bizim” yapabilmek adına, burada sokakta bulduğum doğal malzemeleri de kullanabileceğim “ponpon çiçekler” yapmaya karar verdim.

Diğer taraftan bir buzdolabı magneti eksikliği de çekiyorduk, silikon tabancamı da İstanbul’dan getirdiğime göre “ponpon magnetler” yapmanın hem şirin, hem de ponpon çiçeklerimizle uyumlu olacak bir dekorasyon çözümü olduğuna karar verdim.

Ama yetmedi: yeterince egzersizden sonra artık sıra ponponlardan daha büyük bir proje yapmaya gelmişti. Yakında doğacak Emre için sırada bekleyen bir sürü projem olduğundan, bu seferlik Leyla’ya faydalı olacak bir seçim yapmaya çalıştım. Fethiye’deki evimizin yerleri taş ve bu yerlerde oynamayı seven küçük kızıma hem ayaklarının altında yumuş yumuş durabilecek, hem de yeri geldiğinde üzerine oturabileceği minnoş bir “ponpon halı/paspas” yapmaya karar verdim.

Fekat bu paspası yaparken ponponları tek tek yapmakla uğraşamayacaktım, dolayısıyla aynı anda 4-5-6 ponpon yapabilmemi sağlayan şu tekniği de sizlerle paylaşmamın yararlı olacağını düşündüm. Çok kolay olduğu halde sanıyorum pek çok kişinin mevzudan haberi yokmuş, halbuki yabancı kaynaklarda bununla ilgili çok fazla “nasıl yapılır” videosu görmüştüm.

Ve böylece 8 yazıyla ponpon dosyamız tamamlandı. Size iyi okumalar ve bol ponponlu günler dilerim efenim 🙂

Sevgiler,

D.

Share this article

Recent posts

Popular categories

6 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments