Plak şirketi olmadan meşhur olan Youtube grubu: Pomplemoose

-

Yatak odalarında çektikleri cover videosu bir gecede meşhur olunca Youtube’un en çok tıklanan müzisyenlerinden oldular, plak şirketi peşinde koşan gençlere ilham verdiler. Nataly Dawn ve Jack Conte’den oluşan “Pomplemoose” müzik yaparak para kazanmanın kurallarını değiştirenlerden.

[dropcap] 2 [/dropcap]008 MTV Video Müzik ödülleri gecesinde Taylor Swift “En İyi Kadın Video Klip” ödülünü kabul ederken sahneye atlayan Kanye West’i hatırlıyor musunuz? Hani ödülün Beyonce’nin “Single Ladies” şarkısına verilmesi gerektiğini söylemişti de herkes kalakalmıştı.

İşte o gece Nataly Dawn and Jack Conte’nin kaderi değişti. Çünkü kendi yatak odalarında çektikleri, kendi aletleriyle çaldıkları “Single Ladies” cover’ı, o olaydan sonra herkesin Youtube’un başına oturup “Single Ladies” araması yapmasıyla birlikte bir gecede 500.000 kez tıklandı.

Tek şarkılık ünlülerden olabilirlerdi ama onlar üretmeye ve tıklanmaya devam ettiler. Müzik blogları hikayelerini haber yaptı. Başka cover’lar ve “mash-up”lar yaptılar, kendi bestelerini de çaldılar. 2010 yılında açılan “Youtube: Musicians Wanted” Partner Programı’nın sözcüsü oldular. Nataly Dawn, bir röportajında fanlarını defalarca hafife aldığını itiraf ediyor: mp3 satışlarından gündelik işini bırakıp tamamen kendini müziğe verebilecek kadar para kazanabileceğini, ilk turnelerinde 400-600 kişilik mekanları doldurabileceklerini, ilk albümleri için 100.000$ para toplayabileceklerini tahmin bile etmediğini söylüyor.

Hakikaten de dikkatlice izlerseniz, zaman içinde çektikleri kliplerin bütçesi ve yaratıcılık katsayısı artıyor. İleriki yazılarımdan birinde değineceğim Patreon projesini başlatıyorlar – ki gerçekten de bulunmaz bir nimet.- Bağımsız sanat yaparak, kimsenin tekelinde olmadan ayakta kalabilmek isteyen üreticiler için birebir!

Siz en iyisi daha fazla bilgi için Pomplamoose.com‘u ve de Pomplamoose Youtube kanalını bir ziyaret edin. Bu arada ben de size Jack Conte’nin başarılarının sırlarını döktüğü videoyu sizinle paylaşayım 🙂

Ha bu arada: Pomplamoose fransızcadan apartma “greyfurt” demek. Yani olaydan tamamen alakasız 🙂

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments