Photoshop’u boşverin: Mükemmel sosyal medya ve blog görselleri tasarlamak için “Canva” yeter de artar bile.

-

Blogunuz için görsel kullanacaksınız. Belki kenarından kesecek, belki üzerine web adresinizi yazacak, belki de kolaj yapacak veya daha karmaşık tasarım işlerine gireceksiniz.

[dropcap] F [/dropcap]ekat bir sorun var: photoshop kullanmayı bilmiyorsunuz. Ya da biliyorsunuz ama iki tane minicik yazı yazacaksınız diye Photoshop gibi ağır bir programı açarak bilgisayarı kitlemek istemiyorsunuz. Ya da elinizde bir iPad var ve Photoshop’u isteseniz de açamadınız. Bu liste uzar gider.

Önceden PicMonkey’i önermiştim. Ama Canva çok daha iyi. Üstelik iPad app’i de var 😉

Aklınıza gelebilecek her türlü imaj, çizgi, desen, şablon, şekil, ikon, çerçeve, banner, ok, konuşma balonu ve daha fazlası var. Bir çoğu ücretsiz. Ücretlilerse görsel başına 1$.

Çok temel bazı düzenlemelerle çok yaratıcı şeyler çıkarmak mümkün. Üstelik tasarımlarınızı kopyalayabilir ve seri çalışmaları için kullanabilirsiniz. Görsellerinizi .png ya da .pdf olarak indirebilir veya üzerinde daha fazla oynayabilmeleri için başkalarına link olarak da yollayabilirsiniz.

Hem boyut hem de tasarımsal anlamda önceden hazırlanmış şablonlar belirleyebiliyorsunuz. Örneğin Facebook reklamı, Twitter header’ı, Instagram veya Pinterest’e uygun boyutlar seçebileceğiniz gibi poster, kartvizit, flyer ya da A4 gibi baskı boyutlarını da seçebiliyorsunuz.

Buyrun size 2 adet ekran görüntüsü. Tabii ki Canva'yla yaptım :)
Buyrun size 2 adet ekran görüntüsü. Tabii ki Canva’yla yaptım 🙂

Son olarak, Canva, tasarım yapmayı bilmeyenler için bir “Design School” yapmış. Renk, font, kompozisyon, marka çalışması, sunum hazırlama vb üzerine basit ve anlaşılır dersler var. Blog formatında sürekli yeni öneriler, ipuçları ve dersler hazırlıyorlar.

Uyarı: denedikten sonra uzun süre başka hiçbir tasarım uygulaması kullanamayabilirsiniz.

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments