Nezle mevsimi için bağışıklık artırıcı doğal tarifler: 1

-

Bir önceki yazımda nezle olduğumuzda hızla iyileşebilmemiz için yapmamız gerekenleri sıralamıştım. Ve de grip kovucu, sümük bükücü, bağışıklık artırıcı bomba tarifler vaadetmiştim. Buyrun, çaylardan ve çorbalardan başlayalım: 

LİMON – ZENCEFİL ÇAYI:

  • Yaz günlerinde soğuk da içebileceğiniz bu çayı hazırlamak için 1 lt kaynamış suya 1 limonu ve bir taze zencefilin 5-6 cm’lik kısmını dilimleyerek 15-20dk kadar demlenmesini bekliyorsunuz. Tatlandırmak ve boğazınızı yumuşatmak için biraz bal ekleyerek içiyorsunuz.

Kaynak: shewearsmanyhats.com
Kaynak: shewearsmanyhats.com

GRİP ÇAYI:

  • 1 poşet ekinezya çayı ve 3-4 dilim taze zencefili kaynamış suya koyarak demlenmesini bekliyorsunuz. 3 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı bal, 1/2 çay kaşığı tarçın, 1 karanfil ekleyip içiyorsunuz.

Kaynak: thankyourbody.com
Kaynak: thankyourbody.com

ZENCEFİLLİ HAVUÇ ÇORBASI:

  • Tavuk suyu içmekten sıkılanlar için bir öneri. Bizzat yaptığım ve bayıla bayıla içtiğim bir çorba. 1 soğanı, 3-4 havucu ve 1 (tercihen tatlı) patatesi doğrayarak 2 yemek kaşığı zeytinyağında 5-10dk kadar çeviriyorsunuz. 2.5 bardak tavuk suyu, 1.5 çay kaşığı kimyon, birer pinçik tuz ve karabiber ekliyor, kaynamasını ve daha sonra orta kısık ateşte bi 15-20 dk daha pişmesini bekliyorsunuz. Çorbanız hazır olduğunda blenderdan geçiriyor ve afiyetle içiyorsunuz. İsterseniz daha önce anlattığım gibi tek seferde fazla fazla pişirip birer porsiyon halinde dondurucuya atabilir, ihtiyaç oldukça çıkarıp içe-de-bilirsiniz.

Kaynak: garnishwithlemon.com
Kaynak: garnishwithlemon.com
Bu yazının 2. bölümü de var: okumak için şöyle buyrun.

Share this article

Recent posts

Popular categories

2 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments