Nezle mevsimi için bağışıklık artırıcı doğal tarifler: 2

-

Geçen yazımda bağışıklık artırıcı çorba ve çay tarifleri vermiştim. Şimdi de sizi hızla iyileştirecek, bağışıklık bombası şurupları paylaşacağım.

ZENCEFİL – BAL – LİMON ŞURUBU:

  • Bir parmak büyüklüğünde taze zencefili, 1 limonu dilimleyin. Kavanoza karışık olarak koyun, arzuya göre içine 1 çubuk da tarçın ilave edin. Aldığı kadar balı da ekleyip, kavanozun ağzını kapatın ve buzdolabında saklayın. Tüketmeden önce en az 1 gün bekleyin, karışım bekledikçe jöle kıvamı alacak. Bütün kış hasta olmamak için bu şuruptan her gün 1 tatlı kaşığı tüketin. İsterseniz sıcak suya ekleyerek çay gibi de içebilirsiniz.

zencefil-bal-surup-bagisiklik-nezle

BALLI SARIMSAK:

  • 3 baş sarımsağı soyup bir kavanoza koyarak üstünü kapatacak kadar bal ekliyoruz. Bir kaç gün dolapta beklettikten sonra tüketilebilir hale geliyor. Boğazınız ağrımaya başladığında balla tatlandırılmış sarımsaktan birer ikişer yemeye başlayabilirsiniz. Gün içinde 4-5 tane tüketerek hastalığınızın hızla iyileşmesine yardımcı olur. Sarımsaklar azaldıkça yenilerini ekleyebilir, kavanozu her zaman dolu tutabilirsiniz.

Kaynak: healthygreenkitchen.com
Kaynak: healthygreenkitchen.com

BAĞIŞIKLIK TONİĞİ:

  • Yarım bardak taze sıkılmış portakal suyuna 1-2cm’lik bir taze zencefil parçasını rendeleyip, 2 yemek kaşığı bal ve bir tutam toz zencefili de ilave ediyoruz. İyice çalkalayıp içiyoruz. Boğazımız ağrıdığında, midemiz kötüyse veya sadece hasta hissediyorken afiyetle tüketiyoruz.

Kaynak: popsugar.com
Kaynak: popsugar.com
  Şimdiden geçmiş olsun! 🙂

Grip savaşçısı besinler ve nezlenizi hızla geçiren ipuçlarını okumak için şuraya alalım. 

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments