Nezle mevsimi hoşgeldin: grip savaşçısı besinlerle geldiğin gibi gidersin!

-

Bu yazı serisi özellikle metropol insanları için. Aniden hasta olup da bakacak kimsesi olmayan, ailesine uzak yaşayıp da nezle olduğunda yorgunluktan ne yapması gerektiğini hatırlamayanlar için.
Ama aynı zamanda kışı hastalanmadan geçirmek isteyen, doğal yollardan şaşmadan bağışıklık artırmak isteyen herkes için.

Daha yeni hastalıktan kalkmış, Leyla dahil etrafımdaki herkesi hasta etmiş biri olarak test ettim, onayladım: temel kurallar, iyileşmenin 50%’si.

sleeve_sneeze_sneeze.jpg1
Mendiliniz yok mu? Kolunuza hapşırın. Kaynak: unlimitedmagazine.com

Temel kurallar:  

  • Baktınız burnunuz akıyor, kemikleriniz sızlıyor, anlamsızca hapşırıyorsunuz – yapabileceğiniz en iyi şey dinlenmek. Yatın, uyuyun. Ve mümkünse işe, okula gitmeyin: sadece siz dinlenesiniz diye değil, aynı zamanda mikrop saçarak başkalarını da hasta etmemeniz için.
  • Su dostu olmaya özen gösterin: bol sıvı tüketin, sık sık banyo yapın ki buharından faydalanın.
  • Aslında söylemeye gerek yok gibi görünse de, bal gibi var: (en azından bir kaç gün) sigara iç-me-yin!
  • Mendillerinizi kullandıktan sonra çöpe atın, saklamayın. Hapşırırken ve öksürürken mendil kullanamıyorsanız dirseğinizin içine doğru öksürün. Ellerinizi her fırsatta yıkayın.
  • Nane-limon, tavuk suyuna çorba, portakal suyu, ıhlamur, adaçayı zaten hepimizin bildiği ve sıklıkla tükettiği ev yapımı grip ilaçları. Bunun dışında C vitamininden zengin + mayalı besinler tüketin, yoğurt, kefir, turşu gibi. (Hayır ekmeğin nezleye bir faydası yok, fırsatçılık yapmayın!)
  • Grip savaşçısı besinleri bol bol tüketin. (Zerdeçalı toz halinde kaşık kaşık yutun demiyorum, yanlış anlaşılmasın-) Mesela kırmızı biberi, üzerine limon sıkıp kahvaltıda götür-edebilir, bal ve limonu sıcak suya ekleyip boğazınızı yumuşatacak bir içecek hazırlayabilir, günlük yemeklerinizin yanına iki yemek kaşığı yoğurt ekleyebilirsiniz.

Grip kovucu, sümük bükücü, bağışıklık artırıcı bomba tariflerimi okumak için tıklayın. 😉

Şimdiden geçmiş olsun!

bagisiklik-artici-besinler-infografik

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments