Mükemmel karın kaslarına sahip olmak için dikkat etmeniz gereken 5 nokta

-

Sıkı bir karın ve belirgin karın kaslarına sahip olmak istiyorsunuz. Belki diyet ve egzersiz yoluyla bu amacınıza ulaşmak üzere çalışmalara başladınız bile. Geçtiğimiz yazısında 5 yıllık kilo verme serüvenini ve bize kalıcı kilo vermek için vazgeçmemiz gereken 7 bahaneyi yazan Serra Alkoçlar Alp, bu hafta da mükemmel bir karna sahip olmak isteyenler için kendi deneyiminden edindiği ipuçlarını paylaşıyor. 

Karın kasları nasıl ortaya çıkar?

Bol bol mekik çekip karnınızın güçlendiğini hissediyor olabilirsiniz. Ancak kaslarınızın üzerindeki yağ tabakasından kurtulmadan istediğiniz görüntüye ulaşmanız mümkün olmaz. Bu sebeple yaptığınız spor çalışmalarının vücudunuza etkisinin görünür hale gelmesini istiyorsanız yağ oranını düşürmeniz lazım.

Peki nasıl düşer bu yağ oranı?

1. Yağ yakma sürecinizi yalnızca yürüyüş ve kardiyo ile yapmayıp ağırlık egzersizleri ile desteklemelisiniz. Sporda aylarca uğraşarak kazandığınız kaslarınızı kilo vermek uğruna kaybetmek çok büyük bir hata olacaktır. Çünkü kas kaybı metabolizmanızı yavaşlattığı gibi kemiklerinizi de zayıflatır.

mukemmel-karin-kasi-kaslari-agirlik-egzersiz-calisma-oneriler-tavsiyeler-ipuclari-nasil-sahip-baklava
Egzersiz rutininize mutlaka ağırlık ve karın çalışmalarını da ekleyin.

2. HIIT (High intenstiy interval training) ile vücudunuzu şaşırtarak egzersize alışmadan çalıştırmak mümkündür. Bu tarzda egzersizleri denemenizi öneriyorum. Tabii kardiyo ile birlikte protein ve karbonhidrat tüketimini de dengeli bir şekilde devam ettirmelisiniz.

3. Yediklerinize dikkat etmelisiniz. Aldığınızdan çok kalori harcayarak yağ yakımını desteklemeniz en önemli faktörlerden biri olacaktır.

4. Uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Gece 7-8 saatin üzerinde gece uykusu vücudunuzun yenilenip onarılmasını destekleyecektir.

5. Karın kasları için yalnızca mekik değil farklı hareketleri de egzersizinize katmalısınız. Bunlardan bazıları squat, plank ve diz kaldırma, yan plank, yatarak ayak kaldırma/bisiklet, zıplayarak ayakları yukarı çekme, yan lunge, pilates topuyla kalça kaldırma gibi hareketlerdir. Bunlar ile core egzersizlerinizi desteklemelisiniz. Eğer kafa duruşu (headstand) gibi ters duruşlar da egzersizinizin bir parçası ise, bunlarla da karın egzersizlerinizi güçlendirebilirsiniz.

serra-alkoclar-mukemmel-karin-kasi-kaslari-icin-ipuclari-egzersiz-nasil-ogren
Serra gibi günaşırı “headstand” yapmasanız da, mükemmel karın kasları için -hepimiz biliyoruz ki- egzersiz şart 🙂

Share this article

Recent posts

Popular categories

Recent comments