Mekanınız için sosyal medya: 15 faydalı kullanım yöntemi

-

İstanbul’da pek çok mekanın bir Facebook ve Twitter sayfası vardır. Ama aktif değildir. Bizle karşılaştıklarında diyalog şu şekil gelişir:

– Ne iş yapıyorsun?

– Sosyal medyacıyım.

– Hmm.

Şimdi bu “hmm”ın içine sığdırılmış birden fazla soru var. Detaya girmeye gerek yok, bu “hmm”ı ortadan kaldıracak açıklama şudur: sosyal medya bir iştir. Müşteri kitleniz toplululuğunuzsa ve onların gözünde bir itibarınız ve onlara duyurmak istediğiniz birtakım şeyler varsa: sosyal medya toplululuğunuzla iletişimin en hızlı ve en etkili yoludur.

Peki, restaurant, cafe, bar, hotel, güzellik salonu, giyim mağazası ya da benzeri bir mekan sahibiyseniz sosyal medyayı nasıl kullanacaksınız?

mekanınıziçinsosyalmeday

Yukarıdaki infografikte de görebileceğiniz gibi:

1) Servis, etkinlik ve menünüzle ilgili geri bildirim ve çeşitli öneriler alabilirsiniz.

2) Yeni ürünlerinizi ve menülerinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz.

3) İndirimler ve kampanyalarla yenilik yapmak istediğiniz konularda müşterilerin yaklaşımını görebilir, fikirlerinizin tutup tutmayacağını test edebilirsiniz.

4) Çalışanlarınızın aktif olarak sosyal medyayı kullanması, otomatik olarak marka temsilciniz olarak çalışmaları ve reklamınızı yapmaları anlamına gelir.

5) Müşterilerinizle ya da potansiyel müşterilerinizle yüzyüze gelmenize gerek kalmadan, doğrudan diyalog kurabilirsiniz.

6) Mekanınızı yenilediğinizde, veya yeniden açtığınızda bunu müşterilerinizle paylaşmanın en kolay yolu sosyal medyayı kullanmaktır.

7) Yarışmalar ve hediyelerle farkındalık ve heyecanı artırır, artan ilgiyle potansiyel müşteri sayınızı katlarsınız

8) Topluluk üyeleriniz ve iş ortaklarınızla daha yakın ilişkide bulunabilir, network’ünüzü genişletebilirsiniz.

9) Eleman ararken bile kendi topluluğunuzu kullanmanız, kriterlerinize uygun elemanları daha hızlı size ulaştıracaktır.

10) Topluluğunuz içindeki itibarınızı takip edebilir, ve şikayetlere karşı çözümler üretebilirsiniz.

 

Bu infografikte belirtilmemiş olan birkaç ipucunu da ben vermek isterim:

11) Kendi müşterilerinizin sizin adınıza reklam yapmasını sağlar, kendi çevrelerindeki insanlara sizin reklamınızı yapmasını sağlarsınız.

12) Lokasyon bazlı aramalarda, mekanınızın bulunduğu bölgede bulunan bir kişinin benzer bir mekana değil de sizin mekanınıza gelmesini sağlayabilirsiniz.

13) Müşteri profilinizi daha iyi analiz edebilir, onların beklentileri ve ihtiyaçlarına daha verimli cevap verebilecek çözümler üretebilirsiniz.

14) Kendiniz gibi mekanları takip edebilir, yatırımlarınızla ilgili ilham alabilirsiniz.

15) Piyasadaki eksikleri görebilir, kimsenin akıl etmediği orjinal bir fikri Türkiye’ye veya şehrinize önce  siz getirebilirsiniz.

 

Siz mekanınızda sosyal medyayı nasıl kullanıyorsunuz? Paylaşın, paylaşalım

Share this article

Recent posts

Popular categories

Recent comments