Küçük çocuklarınız için Youtube rehberi ve Leyla’nın en sevdiği kanallar

-

Şimdi ideallerimizi yavaşça yere bırakalım ve kendimize karşı dürüst olalım. Kaçımız çocuğuna hiç Youtube’dan şarkı, çizgi film neyin hiç izletmediğini iddia edebilir?

Cep telefonları ve bilgisayarlardan istediğiniz kadar kaçın. 2 yaşındaki bir çocuğun son derece rahat açıp, kanal kanal dolaşıp video izleyebildiği kadar basit bir uygulamadan fazla kaçamazsınız. Ya tantanalı bir araba yolculuğunda vereceksiniz eline tableti, ya da bir noktada o kendi kendine açıp izlemeye başlayacak, siz de elinden alacaksınız ve kopacak kızılca kıyamet. (İlk önce mağrur bir edayla “ağlasın” diyeceksiniz, bir sonraki sefer yumuşayacak, zamanla yaşı da ilerledi zaten diye düşünerek yavaş yavaş başlayacaksınız eline telefonu vermeye.)

Eh, madem yavaş yavaş yaş 2 olacak, 3 olacak, her gün en az yarım saat çizgi film izlemek isteyecek, o zaman kendimizi ve birbirimizi ayıplamayı bırakalım, çünkü bunun kimseye bir faydası yok. Çocuğunuza izletmek istediğiniz içerikleri telif hakları ve televizyon kanalları değil de bizzat siz belirleyin istiyorsanız, gelin çocuklar için Youtube’da ne var ne yok, adamakıllı bir inceleyelim.

Öncelikle birkaç gözlem. İlk gözlemim ümidinizi kırmasın yalnız:

Çocuklar için Türkçe Youtube tam bir hayalkırıklığı.

Dediğim gibi, ilk gözlemimiz biraz acıklı: Youtube’da çocuklar için yapılmış kaliteli Türkçe kanal yok denecek kadar az: dişe dokunur tek bir kanal var, o da Afacan TV.

Afacan TV, Türkçe çocuk şarkılarını basit animasyonlarla ve kuklalarla görselleştiriyor, o da yoklukta ciddi rağbet görüyor.

Bunun dışında Calliou ve Pepee gibi çizgi filmlerin bölümlerini aratırsanız yine Youtube’da yeterince içerikle karşılaşabilirsiniz elbet.

“Yaşı küçük, nasılsa konuşulanları çok da anlamıyor” ya da “bizim çocuk İngilizce öğrensin azıcık bu vesileyle” diyecek olursanız Youtube tam bir derya deniz.

Tam bu noktada Youtube Kids‘den bahsetmek lazım.

Youtube, bu kadar çok çocuk kanalı olmasından mütevellit, olayı ciddiye alarak bir şahane bir Youtube Kids uygulaması üretmiş. Cep telefonu ve tablette çalışan uygulamayla ilgili gerekli ayarları yapıp çocuğunuza verdiğinizde kafanız rahat. Sizin belirlediğiniz içeriklerin dışında başka bir içeriği görüntüleyemiyor, sizin belirlediğiniz süre dolunca uygulama otomatik kitleniyor. Ve evet… tam da tahmin ettiğiniz gibi: bu uygulama Türkiye’de yok.

Youtube Kids'in ekran görüntüsü.
Youtube Kids’in ekran görüntüsü.

Eh madem öyle, vermeyin küçücük çocuğun eline minicik cep telefonları ve tabletleri.

Ben de aynı şeyi söyleyecektim, tam ağzımdan aldınız. Vermeyin. Bir zahmet evinizdeki televizyona ya da büyükçe bir ekrana yansıtın, daha da iyisi imkanınız varsa Apple TV kullanın (içinde Youtube da var.) Minicik minicik ekranlara baka baka gözleri bozulmasın çocuğun, radyasyonları yemesin. Bizim gibi eski teknoloji televizyon radyasyonu yesin yiyecekse.

Evet, bütün bu önemli noktalara değindiğimize göre ben şimdi size Leyla’yla izlemeyi en sevdiğimiz kanalları derleyeyim:

1. Badanamu

Benim Leyla’ya en çok izlettirmeyi sevdiğim kanallardan biri Badanamu. İngilizce çocuk şarkılarının yanı sıra, aktiviteler, alfabe çalışmaları vs gibi videoları var. Animasyonları çok kaliteli ve ince düşünülmüş, müzikler uğraşılmış, karakterler çok şeker. Montessori mantığından yola çıkılarak hazırlanan içerikler, oyun ve deneyim odaklı.

2. Super Simple Songs

Super Simple Songs çok temiz ve şirin grafiklerle klasik ve orijinal çocuk şarkıları videoları üretiyor. Özellikle kuklalarla yaptığı videolar Muppetlar ve Susam Sokağı kalitesinde. (AfacanTV biraz bakıp ders alabilir, iki gözü iki tarafa bakan salak bi kuklayı ekranın önünde aşağı yukarı sallamakla video hazırlanmış olmuyor. Çocuklar düşündüğünüzden çok daha zekiler ve entellektüel olarak çok daha ciddi stimüle edilmeyi hakediyorlar.)

Super Simple Songs’un artık logo haline de getirdiği en bilinen videosu Twinkle Twinkle Little Star şarkısı için hazırladığı video. Leyla bebekken o videoyu o kadar çok seviyordu ki, baykuşla yıldızın el ele uçmaya karede gülüyor, vedalaştığı karede ise üzülerek ekrana baybay yapıyordu. Neticede 1. yaş doğumgününü tamamen bu videodaki baykuş ve yıldız temasıyla kutlamıştık. Sonra öğrendik ki videonun hayranı çokmuş. Eh, an itibariyle 570 milyon izlenmesi var, şaka değil.

3. Peppa Pig 

“Merhaba! Ben Peppa Pig (hoooonk), bu kardeşim Corç (hööynk), bu Mummy Pig (hoooooNKKK), bu da Daddy Pig (HOOOOOOONKKK!)” (ve sonra dördü birden gülmekten yere düşüyorlar – tabii siz de.)

Peppa Pig, bir tepenin üstündeki evinde ailesiyle birlikte yaşıyor. Perileri ve prensesleri seven, kıkır kıkır bir kız çocuğu. Kardeşi George tam bir dinozor hastası. En yakın arkadaşı Suzy Sheep. Okulda Danny Dog, Rebecca Rabbit, Zoe Zebra, Pedro Pony, Emily Elephant gibi arkadaşları var. En sevdiği şey çamur birikintilerinde zıplamak. Herkesin en sevdiği şey çamur birikintilerinde zıplamak!

Karakterler aşırı komik, görseller kesinlikle yormuyor, dili basit ve hikaye öğretici olmaya çalışmasa da son derece gerçek ve minnoş. Her bir bölüm 5-6dk’yı geçmiyor. İzlenesi 😉

https://www.youtube.com/watch?v=_jcr_U7kSO4

4. Masha ve Koca Ayı

Masha ve Koca Ayı bölümleri de aynı Peppa Pig gibi, 5-6dk’yı geçmiyor. Türkçesini bulmak biraz güç, TV8’de Türkçe bölümleri gösteriliyormuş. İngilizce kanalı da Türkiye’de gösterilmiyor (VPN’e kuvvet izleyecekseniz, o başka.) Biz Rusçasını izliyoruz – zaten epi topu 3-5 cümle konuşuyorlar çizgi filmde, onu da konuşsalar n’oolur konuşmasalar n’olur.

Masha aşırı tatlı ama başbelası bir Rus kızı 🙂 Ormanda yaşıyor, en iyi arkadaşı da anaç ve entel Koca Ayı. Zavallı ayı her bir bölümde ayrı çıldırıyor. Arkadaşları olan tavşan, domuz, kurt, keçi, panda her türlü maceraya giriyorlar. Leyla Masha’yla Mishka’ya bayılıyor!

4. Disney Junior ve Disney Shorts

Neden olduğunu bilmiyorum ama bütün çocukların ilk kahramanları mutlaka Mickey’le Minnie Mouse. Benim çocukluğumdan beri olayı baya ilerletmiş, 3 boyutlu hale getirmişler. Ben görsellerin küçük bir çocuk için fazla karışık olduğunu düşünüyorum ama yine de çocuklar çok seviyor. Leyla’nın en sevdiği çizgi seriler “Minnie’s Bow-Toons” ve “Mickey Mouse Clubhouse”

5. Sesame Street 

Sev dünyayı, açılır her kapı: işte Susam Sokağı!

Evet… benim tavsiye edeceğim kanalın çocukluğumuzun şarkısıyla alakası yok, keza Susam Sokağı artık Türkçe yayınlanmıyor. Kanalda herşey İngilizce, yapacak bir şey yok. Ama olsun, kuklalar çok tatlı, hayvanlar çok minnoş. Sakin ve sevimli birşeyler izletmek istiyorsanız, Sesame Street her zaman işe yarar.

 

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments