Kolay, ucuz ve dekoratif: yün ponponla kendiniz yapabileceğiniz 15 işe yarar proje

-

Ponpon dediğiniz şey doğal bir stres topu. Çocuklu ailelere uygun bir dekorasyon çözümü. Üstelik girdiği her yeri de güzelleştiriyor. O halde evinizi güzelleştirmesi için ponpondan daha şeker ne kullanabilirsiniz ki? Peki atkı ve bere yapımı dışında ponponlarınızı nerelerde kullanabilirsiniz – gelin ona bir bakalım.

Bu listede göreceğiniz öneriler evi dekore etmek üzere, kolay ve masrafsız olmasına özellikle dikkat edilerek seçilmiş projelerdir. Yani modayla, oyuncak yapımıyla vs alakalı projeleri burada bulamazsınız. Görsellere tıklayarak ilgili tarifin olduğu siteye gidebilir, projeyi nasıl yapmak gerektiğini daha detaylı okuyabilirsiniz. “Okuyabilirsiniz” derken, linklerin büyük çoğunluğu Türkçe değil ama Google Translate (ya da Chrome tarayıcınızın “tercüme et” özelliğini) kullanarak sayfaları tercüme ettiğinizde yeterli kadarını anlayacak, gerisini de zaten resimlerden çıkarabileceksiniz.

İyi gezinmeler!

1. Ponpon ağaç dalları

Doğaya yakın bir yerde yaşıyorsanız topladığınız dalları sprey boyayla boyayabilir, üstüne de yaptığınız ponponları silikon tabancasıyla yapıştırabilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde bu dalları toplama imkanınız yoksa IKEA’dan Euromoda’ya kadar pek çok yapay çiçek satan yerde bu dalları bulmanız mümkün. Karar vermeniz gereken tek şey “ponponlarınızı ne renk yaparsanız odanızın dekorasyonuna en uygun olur?”

Kaynak: mottesblog.blogspot.de

2. Ponpon halı/paspas

Ayaklarınızın altında yumuş yumuş bir his, sıcacık bir görüntü. Leyla benden pembe, mor ve mavi renklerde bir halı sipariş etmişti, ama düz bir renk yapmanız da sadeliğiyle son derece şık duruyor.  Vallahi oturdum yaptım, şuraya tıklayarak detaylarını öğrenebilir, kendi ponpon halınızı yapabilirsiniz.

Kaynak: denizdeninciler.com

3. Kenarları ponponlu yastık

Ucuza aldığınız düz renk yastıkları şıklaştırmaya ne dersiniz? Tek yapmanız gereken, eşit boylarda toptan yaptığınız bissürü ponponu yastığınızın etrafına dikmek. İşte bu kadar!

Kaynak: thepleatedpoppy.com

4. Ponpon yastık

Mesela bazı yastıklarınızın etrafını ponponladınız ama kesmedi. Bir tanesini de “statement piece” (yani patlaması için öne çıkan bir parça) olarak tamamen ponponlamaya karar verdiniz. Bu da çok güzel olur! Üstelik arkanızı  yaslayacağınız yumuş yumuş bir yastığın keyfiyle hiçbir şey boy ölçüşemez.

Kaynak: akailochiclife.com

5. Ponpon çiçekler

Gerçek çiçek besleyemiyorsunuz ama sahtelerinden de pek hoşlanmıyorsunuz: işte size yün ponpondan ve doğal malzemelerden yapabileceğiniz son derece pratik, ucuz ve kolay bir çiçek önerisi. Evinizdeki sıcaklık katsayısını artıracağına emin olabilirsiniz.

Kaynak: denizdeninciler.com

6. Ponpon battaniye

Ponpon yastıklarınızla uyumlu bir ponpon battaniye yapmak isterseniz kimse sizi tutamaz. Üstelik battaniyedeki ponponların güzelliği, ponponlarınızı ne kadar kocaman yaparsanız o kadar az sayıda ponpon yapmanız gerekecek ve yine de son derece şirin duracaktır.

Kaynak: ebay.com

7. Ponpon buzdolabı magnetleri

Eğer ki benim gibi ponpon çiçekleriniz mutfağınızı süslüyorsa, uyumlu ponpon magnetler yaparak, çok ucuza çok şık bir görünüm yaratabilirsiniz. Üstelik buzdolabı magnetleriyle oynamayı seven çocuklar için de hem keyifli hem de tehlikesiz bir oyuncak. (Düşse bile kırılmayacak magnetler – kaçımız hayal etmedik, söyleyin!)

Kaynak: denizdeninciler.com

8. Ponpon sepet süsleri

Evinizdeki banyo sepetlerini, oyuncak sepetlerini, kirli sepetlerini, kısacası hasırdan kumaşa tüm sepetleri ponponlarla süsleyebilirsiniz!

Kaynak: farmfreshtherapy.com

9. Ponpon çanta süsü

Eğer sepetlerinize ponpon dikmek zor geliyorsa, ucuna bir anahtarlık takarak da sepet süsü yapabilir, hatta bu süsleri çantalarında kullanabilirsiniz.

Kaynak: blog.decoratorsnotebook.co.uk

10. Ponpon anahtarlık

Çanta süsünden çok işlevsel bir anahtarlığa ihtiyacı olanlar için.

Kaynak: madeinaday.com

11. Ponpon perde kenarlığı

Perdelerinizi kenara toplamak için halata, yün örgülere, düğümlü makramelere dikilmiş ponponlar kullanabilirsiniz. İtiraf edin, çok şeker değiller mi?

Kaynak: theweavingloom.com

12. Ponponlu kitap ayracı

İster hediye olarak yapın, ister kendinize. Kitap okumaya üşendiğinizde bile ponponuyla oynarken kitaba kaldığınız yerden devam ettiğiniz farketmeniz içten bile değil.

Kaynak: designmom.com

13. Ponpon dönence

Ben yeni doğmuş küçücük bebeklerin dönencelere baktıklarında ne gördüklerini anladıklarını hiç düşünmüyorum. Olsa olsa dönen “şeylere” ve farklı renklere bakıyorlar. O dönen “şeyler” fazla kafa karıştırmasa, yalnızca kontrastı fazla (yani zıt renklerden oluşsa) bebek de mutlu olabilir. Üstelik çooook da şirin olur!

Kaynak: aburstofbeautiful.com

14. Ponpondan yılbaşı ağacı

Yılbaşı için evinize, ofisinize bir süs yapmak istiyor ama çok da abartmamak mı istiyorsunuz? Ponpondan ağaçlar yapmayı deneyin, üstelik tamamen yeşil olması da şart değil. Ağacınızı rengarenk ponponlardan yaparsanız halihazırda süslü gibi görünür zaten. Ortasına köpük, sünger, karton… artık elinizde ne varsa koydunuz muydu, bu iş tamam.

Kaynak: joann.com

15. Ponponlu puf

Ayağınızın altında ponponlarla süslü, ya da tıpkı ponpon halı veya yastık gibi tamamen ponponlarla süslü bir tabure mi isterdiniz? Çocuğunuzun poposunun altında yumuş yumuş ponponlar mı olsun? Üşenmeyip diktikten sonra bu ponponlar her yerde güzel durur.

Kaynak: papernstitch.com

Ponpon yapmanın en kolay yollarını görüntülemek için buraya, ponpon dosyasındaki diğer yazılara bakmak içinse şuraya tıklayabilirsiniz.

Share this article

Recent posts

Popular categories

6 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments