İş yaparken bebeğinizi meşgul edecek 12 eğitici aktivite önerisi (1-2 yaş)

-

Şu sıralar evden çalışmaya çalışan bir anne olarak, işe konsantre olmakta biraz zorlanıyorum desem yalan olmaz. Herşeyden önce, evdeyken mutlaka olmadık bazı işler çıkıyor. Leyla’nın uykuya daldığı 2-3 saat de bana yetmeyeceğine göre, bebeğim yanındayken de çalışabilmeyi öğrenmem şart. Bu listedeki önerilerin bir kısmı bebeğinizi daha kısa süre meşgul ederken bir kısmı daha uzun süre meşgul edecektir. Evden çalışan bir anne değilseniz bile, ayağa kalkmış ve oradan oraya vızır vızır dolaşan meraklı bir bebeği hem eğlendirmek hem de izlemeden durabilmek zor iş. Yemek yaparken yanınıza gelmemesinde fayda var mesela. Ya da çamaşır asarken peşinizden gelmek için ağlamamasında. Dolayısıyla 1-2 yaş arasında bir çocuğunuz varsa, evde bulabileceğiniz malzemelerle yaptıracağınız bu aktivitelerin hayat kurtarıcı cinsten olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

Küçük çocuklar için kış temalı 12 ev içi aktivite önerisi için tıklayın.
Küçük çocuklar için kış temalı 12 ev içi aktivite önerisi için tıklayın.

1. Plastik bardaklar

Anladığım kadarıyla 1-2 yaş arası bebekler birşeyleri yerleştirmeye, dizmeye, çıkarıp takmaya bayılıyorlar. Ellerine 10-20 tane plastik bardak verin, en az 15-20 dakika rahatsınız.

Resim: handsonaswegrow.com/
Resim: handsonaswegrow.com

2. Un

Biraz derince bir tepsiye bir bardak kadar un koyun. Altına da gazete. Bebeğinize oynarken eğlenmesi için kurabiye kalıpları, ölçü kaşıkları, şişe veya kavanoz kapağı gibi ufak plastik kaplar da verdiniz mi tamamsınız.

Kaynak: handsonaswegrow.com
Kaynak: handsonaswegrow.com

3. Makarna

Bizimki unla çok pislik çıkarır diyorsanız orta boy şekilli makarnalarla da çalışabilirsiniz. Derince bir kabın içindeki makarnayı ufak şişelere, minik kaplara, bir oraya bir buraya dökmek çok hoşlarına gidecek.

Resim: houseofburkeblog.com
Resim: houseofburkeblog.com

4. Jöle

Fazla yememesi gerek tabii ama önceden hazırladığınız bir tepsi jöleyle birlikte kurabiye kalıbı ya da plastik bir bıçağı eline verdiğiniz zaman uzunca bir süre harika eğlenecektir. Jöle kalıbına ufak oyuncaklar da saklamak da güzel bir fikir olabilir 🙂

Resim: modernparentsmessykids.com
Resim: modernparentsmessykids.com

5. Oobleck

Mısır nişastasıyla suyu birleştirdiğinizde acayip bir karışım çıkıyor ortaya. Ellerinizin arasından kayıp giderken sıvı, bastırdığınızdaysa katı oluyor. Yine altına serdiğiniz bir örtüyle masada ya da yerde oynatabilirsiniz. Hem eğlenir, hem de onun için şahane bir dokunma aktivitesi yapmış olursunuz.

Resim: http://egedenizinetkinlikleri.blogspot.com.tr
Sağ üstteki bebek 9 aylık Leyla Hanım oluyor 🙂 Resim: egedenizinetkinlikleri.blogspot.com.tr

6. Buz

Renkli gıda boyalarıyla doldurduğunuz buz kalıplarını, ister tek başına, ister içine az miktar su koyduğunuz derince bir kaba koyun. Gıda boyanız yoksa, ya da kullanmak istemiyorsanız  içine ufak oyuncaklar ya da meyve parçacıkları da yerleştirebilirsiniz.

Resim: Leyla Hanımefendi.
Resim: Leyla Hanımefendi.

7. Eski dergiler

Zaten atacağınız eski dergi ve gazetelerinizi bebeğinize okuması ve yırtması için ayırabilirsiniz. Hem resimlere bakarken eğlenecek, hem de cırt cırt yırtarken.

Resim: creativewithkids.com/
Resim: creativewithkids.com/

8. Islak mendil

Bebeğiniz ufak olabilir ama kendine göre yapabileceği ev işleri de var elbet. Islak mendille veya ufak bir toz beziyle oyuncaklarını ve evdeki diğer eşyaları silmek aynı zamanda çok öğretici bir Montessori aktivitesi.

Resim: harvestingkale.blogspot.com.tr
Resim: harvestingkale.blogspot.com.tr

9. Boya Kalemleri

Söylemeye bile gerek yok, büyükçe bir resim defteri ya da kağıt, bir ya da iki kalem siz işlerinizi yaparken onu saatlerce meşgul etmeye yeter de artar bile.

Resim: berrysweetbaby.blogspot.com.tr
Resim: berrysweetbaby.blogspot.com.tr

10. Pipet (ya da pipo temizleme çubuğu)

Renkli pipo temizleme çubukları sanat ve elişi malzemesi satan dükkanlarda rahatlıkla bulunabiliyor. Ama yakınlarınızda böyle bir yer yoksa pipetler de iş görür. İş sadece bebeğinizin eline delikli bir süzgeç, ya da şişe vermekte bitiyor aslında. İçinden geçirsin, çıkarmaya çalışsın, yeniden taksın; oynasın da oynasın.

Resim: no1hasmorefun.blogspot.com.tr
Resim: no1hasmorefun.blogspot.com.tr

 11. Muffin tepsisi

İçine koyabileceği, renkli “şeyler” olması yeterli. İster ponpon verin eline, ister lego, ister minik oyuncaklar. Oradan alsın buraya koysun, renklerine göre ayırsın, hepsini tek bir yere toplasın, kendi bilir.

Resim: frugalfun4boys.com
Resim: frugalfun4boys.com

12. Kitap

Çocuğunuzun önüne 5-10 tane kitap koyun. Bırakın sayfalarını çevirsin, resimlerine baksın, kendi kendine okusun. Uzunca bir süre meşgul olacaktır.

kitap-oyun-aktivite-etkinlik-bebek-anne1
Resim: angelskirts.com

Siz bebeğinizi ne tür aktivitelerle meşgul tutuyorsunuz? Bana verebileceğiniz tavsiyeleriniz var mı? Lütfen yorumlar bölümüne yazmaktan çekinmeyin.

Sevgiler,

D.

Share this article

Recent posts

Popular categories

2 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments