İlk kez kışlık domates konservesi yapacaklara aşırı titizlenme rehberi

-

Herkese merhaba,

Öncelikle zorunlu bir açıklama: farkettim ki 6 aydan uzun süredir bloga yazmıyorum. Soracak olursanız, hem pişmanım hem de değilim: Keza bu süre içinde yeni bir bebeğimiz olacağını öğrendik, tam 4 defa ev değiştirdik ve bolca gezdik. En nihayetinde kışı nerede geçireceğimiz ve doğumu nerede yapacağımız netleştiğinde bizim de kafamız rahatladı ve işimize konsantre olabilmeye başladık.

Ve böylece ben de kışlık domates yapmaya karar verdim 🙂

(Doğru söyleyin, bu hikayenin böyle sonlanmasını beklemiyordunuz, değil mi :P)

Ama hayatımda yalnızca 1 defa kışlık domatesin nasıl yapıldığını izlemiştim ve hiç yapmamıştım. Ve daha da kötüsü, doktor bir aileden geldiğim için bu tarz konservelerin hijyeniyle ilgili bir takım endişelerim vardı.

Botülizmuslarca

Tam 3 gün interneti Türkçe ve İngilizce olarak taradıktan sonra alınacak bütün hijyen önlemleriyle ilgili bir fikrim vardı. Neyi nasıl yapacağımı da biliyordum. Vefakat aklımda tek bir soru vardı: hiçbir şekilde dışarıdan kendini belli etmeyen, botülizm adında insanı felce ve hatta ölüme sürükleyen sinsi ve nalet clostridium botulinum bakterisini nasıl alt edecektim?

Keza bu bakteri kaynar suda ölmüyordu, sirkeyle de ölmüyordu, yalnızca 121 dereceye kadar ısınmış suda alt edilebiliyordu: o da 5-10 dakika içinde kendisi ölüyor, 30 dk itibariyle de sporları ölebiliyordu. İnternette izlediğim videolarda kavanozları düdüklü tencerede 5-10 dakika kaynatmaktan bahsediyorlardı ama yetmezdi.Botülizm bakterisinin asidik ortamlarda da üreyemediğini öğrenmiştim ama konserve domatese limon suyu veya limon tuzu eklersem neyle karşılaşacağımdan çok emin değildim – tadı bozulmaz mıydı? Eh, “pressure canner” dedikleri evde konserve yapmaya yarayan “düdüklü konserve yapıcı” aleti de sipariş edemeyecektim.

Zaten, daha önemlisi:

Ben düdüklü tencereden deli gibi korkuyordum.

(Hala da korkuyorum.)

Düşündüm taşındım, kavanozları 30 dakika düdüklü tencerede pişirmeme gerek yoktu ki? Nasılsa domatesi pişirecektim, eh, normal tencerede pişirmek yerine düdüklüde pişirince 125 dereceye kadar ısınacak ve 30dk içinde de bütün mikroplarını öldürecektim. Daha sonra da kavanozlara doldurup ters çevirecektim.

Minicik bir sorunum vardı: o da Fethiye’deki evimde düdüklü tencerem yoktu. Sağolsun Didem Abla, 2 düdüklü tenceresiyle imdadıma yetişti.

Kışlık domates konservesi yapmanın aşırı titiz tarifi

Malzemeler:

 • 12 kilo (tercihen pembe) domates
 • 2 kilo kırmızı biber
 • 2 kilo tatlı yeşil biber
 • 12 adet 1lt’lik kavanoz (kapakları yeni olacak)
 • Bolca sirke
 • Düdüklü tencere(ler)
 • Tuz

Tercihe göre; maydanoz, dereotu, sarımsak vs de ekleyenler varmış ama ben bütün bunları ihtiyaç olursa taze taze de ekleyebileceğimi düşünerek konserveye koymadım. Ama domatesle pişirdiğim neredeyse her yemeğe biber de eklediğim için biber koydum valla 🙂 

Tarif:

 1. Domatesleri ve biberleri iyice yıkayın. Küflenmiş, bozulmuş ve en ufak bir kusuru olanları kenara ayırın, ister konservelemeden yiyin, isterseniz atın. Bu ayıklamanın sonucunda sanıyorum domateslerim 12 kilodan 10kiloya, biberlerim ise ikişer kilodan 1.5kg’a düştü.
 2. Hepsini bir güzel sirkeli suda bekletin, iyice mikropları ölsün.

  Instagram: @denizdeninciler

 3. Biberleri küp küp kesin, ayrı bir kaba koyun. (Ufak bir not: ben bütün bu işi tek başıma yaptığım için, biberlerin yıkanması, sirkeye yatırılıp kesilmesi işlemini bir gün önceden hallettim, buzdolabı poşetlerine koyup dolaba attım. Ertesi gün de sadece domateslerle ve salçayı yapmakla uğraştım. Yalnız çalışacaklarınız için kolaylaştırıcı bir yöntem olabilir.)
 4. Domateslerin alt kısmına artı şeklinde çizikler atın. Her birini önce kaynar suya atıp 1dk kadar ısıtın, sonra da büyükçe ve buzla soğuttuğunuz ikinci bir kaba alarak şoklayın. Böylece kabukları hızla soyulacak ve siz hiç vakit kaybetmeyeceksiniz.

  Domateslerinizi kaynar sudan buzz gibi soğuk suya sokun. Şok olsunlar, neye uğradıklarını şaşırsınlar.

 5. Domatesleri bir güzel soyun.
 6. Rondonuz varsa kabaca rondodan geçirin, fazlası su gibi olmasına sebep olur. Ben domatesin ağza gelir bir kıvamda olması gerektiğine inandığım için 10 defa birer saniye kadar rondoladım. Ama rondonuz yoksa veya sevmiyorsanız elle küp küp de doğramak bir yöntem.
 7. 10 kepçe domatese 3 kepçe kırmızı ve 3 kepçe yeşil biber karıştırıp, üstüne de 2 yemek kaşığı tuz atıp karıştırın.
 8. Karışımı düdüklü tencerede 30-35dk kadar pişirin. Kapağını açtığınızda gözünüze fazla sulu geliyorsa, biraz kapağını açarak suyunu çektirmeyi tercih edebilirsiniz.

  Instagram: @denizdeninciler

 9. Önceden yıkadığınız kavanoz kapaklarını kaynar suya atıp en fazla 4-5 dakika kadar bekletin, derken bir çatal yardımıyla sudan çıkarıp bir havluya alın.
 10. Aynı kaynar suyun üzerine kavanozları ters çevirip kapatın, buhara tutun ve hatta bir parça suyu içinde gezdirin. Böylece hem kavanozlar, hem de kapaklar iyice dezenfekte edilmiş olacak.
 11. Artık hazır olan salçanızı, hazır olan kavanozlarınıza en tepesinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde doldurun. Dökülen, taşan yerlerini bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla iyice silin. Eliniz yanmasın diye bir havlu kullanmanızı tavsiye ederim. Kapakları sıkıca kapayın, ama çok da aşırı sıkmayın, atabilirmiş.
 12. Kapağını kapattıktan sonra kavanozlarınızı ters çevirin ve bir havlunun üzerine koyun. Kavanozlarınızın hepsini doldurup sonra kapaklarını kapatmaya çalışmayın: tek tek doldurun, silin, kapağını kapatın, havlunun üzerine dizin ve sonra ikinci kavanoza geçin.
 13. Bütün kavanozları ters çevirerek bir havlunun üzerine dizdikten sonra 2 gün kadar bekleyin, ara sıra kontrol edin. Akan, sızan, kokan varsa ters çevirin, açıp hemen kullanın. Yok eğer problemsiz bir şekilde vakum yapmışsa (kapakları hafifçe içine göçmüştür) o zaman 3. gün ters çevirip dolapta uzun süre kalacağı yerine alın.

League of Tomatoes!

Ben bu şekilde 11 kavanoz kışlık domates çıkarmış oldum. Şimdi yazarken düşünüyorum da, keşke bir iki kavanoz da sadece domates yapsaymışım, keza domatesli pilav, barbunya falan yapacak olsam biberli biberli mi yapacağım şimdi? Neyse, siz benden akıllı olun, biberi az – domatesi çok alın. Ha bir de, Fethiye’de Antalya’da falan oturmuyorsanız kışlık domatesinizi Ağustos’ta Eylül’de yapın olur mu? Ben Kasım’da hala tarla domatesi bulabildim ama bulamaya-da-bilirdim.

Sevgiler,

D.

Güncelleme: Kavanozları 3. günün sabahında (henüz 72 saat dolmadan) ters çevirdim. Hiç birinde sızma, akıntı vs gibi sorunlar yoktu, gayet de güzel vakum yapmış görünüyorlardı. Yalnızca 1 tanesinde hafiften minicik bir köpüklenme olduğunu farkettim. Bir iki güvendiğim kişi hemen aç, kaynat, çorba veya başka bir yemek yaparak kullan dediyse de neredeyse 8 aylık hamile halimle aşırı titizlendiğim için güzelim domatesi bir güzel döktüm. Kaldı bana 10 kavanoz.

Share this article

Recent posts

Popular categories

Recent comments