Hızla kilo vermek istiyorsanız Serra Alkoçlar’a kulak verin!

-

Serra Alkoçlar Alp, stilgiyin.com‘un kurucusu. Sağlıklı yaşamaktan keyif alan girişimci bir yogi. Instagram hesabına bakarsanız sanki yıllardır profesyonel spor yapıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Ancak işin aslı öyle değil: Serra da pek çoğumuz gibi yıllardır kilo sorunuyla mücadele ediyor.

Tam da bu yüzden beni kırmadı ve deneyimlerini denizdeninciler.com‘da paylaşmayı kabul etti. Kendisine buradan teşekkür ediyor ve klavyeyi Serra’ya bırakıyorum 🙂

Merhaba!

Ben Serra Alkoçlar Alp. 2007 yılında Amerika’ya üniversite için taşındığımda neredeyse 10 kilo almıştım. Boyum 1.50 olduğundan 10 kilo benim için çok fark ediyor. Bu kiloları her yaz İstanbul’a dönüp ekstrem diyetlerle biraz biraz veriyor, dönünce tekrar alıyordum.

2010 yılında sağlıklı hayatın bir hayat tarzı olması gerektiğine karar verdim. Düzenli spor ve sağlıklı beslenme her zaman haşlanmış brokoli yeme ve spor salonunda saatler geçirme anlamına gelmiyormuş. Kendinizi çok da sıkmadan oldukça fazla yol alabiliyormuşsunuz. Bu yüzden spor ve diyetle ilgili öğrendiğim bazı tavsiyeler, bahaneler, yanlış fikirler ve çözümlerini sizlerle yazılarımda paylaşmak istiyorum.

Serra: 2010 - 2015
Serra’nın 2010’dan 2015’e değişimi.

Diyet ve spor endüstrisine kanmayın.

Diyet ve spor endüstrisi sizin hızlı kilo verme isteğinize yönelik birçok ürün çıkarıp pazarlamasını yapıyor. Bu ürünler genellikle “2 haftada bikini vücudu,” “bu ürünle hemen baklava karnınız olsun,” “bir ayda 12 kilo verdi” gibi sözlerle ön plana çıkıyor. Ancak kendi kendinize sormalısınız: uzun vadede bu yöntemler benim kilo vermeme gerçekten yardımcı olacak mı?

Cevap hemen hemen her zaman olumsuz oluyor.

Hızlı kilo verme beklentisi ve isteği yalnızca fiziksel değil, duygusal olarak da oldukça zarar veren bir düşünce tarzı. Çevremizde ve sosyal medyada takip ettiğimiz bazı rol modelleri, bizi “ideal” vücuda hızlı bir şekilde ulaşma konusunda strese sokabiliyor. Sosyal baskı ve çevreden gelen yorumlar, bizi hızlı bir şekilde kilo verme yoluna itebiliyor. Ancak, bu şekilde ekstrem diyetlerin sonuçları kalıcı olmadığı gibi sağlığımıza da son derece zararlı. Sürekli kilo alıp vermek, metabolizmanıza kalıcı zararlar verebiliyor.

Ufak değişiklikler yapın, strese girmeyin.

Bu yüzden hayat tarzınızda ufak değişiklikler ile uzun vadede daha aktif ve sağlıklı bir hayat edinmek kilo verme serüveninizde çok daha faydalı olacaktır. Bu konuda kendi tecrübelerimden yola çıkarak sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Hatta ilk önce kalıcı kilo vermek isteyen herkesin vazgeçmesi gereken 7 bahaneyle başlayalım.

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments