Home denizdeninciler.com Facebook Edgerank ve önemi

Facebook Edgerank ve önemi

2
468

Facebook’ta yaptığınız her paylaşım herkese gösterilmez!

Doğru okudunuz: Facebook son derece akıllı bir biçimde hangi paylaşımı kime göstereceğini bilir. Bilmiyorsa da öğrenir. Ve bunu Edgerank isimli bir algoritmayla sağlar. Konsept genel olarak az önce verdiğim linkte açıklanır, ama İngilizce açıklanır o yüzden ben mevzuyu size kısaca Türkçe de özetlemeye çalışacağım.

edgerank_algorithma_grafik

 

Facebook’ta yaptığınız her paylaşımın kimlere ve kaç kişiye gösterileceği 3 faktöre bağlıdır:

1) Paylaşımı görüntüleyen kullanıcı, daha önce paylaşımı yapan kullanıcının paylaşımlarıyla ilgilendi mi? Şimdi ilgileniyor mu? – Facebook ilgilenmeyi “beğenme” “yorum yapma” “paylaşma” yani herhangi bir biçimde paylaşım üzerinden etkileşime geçme olarak algılıyor.

2) Etkileşimin şekli /değeri neydi? Düşünün ki Facebook duvarınızı aşağıya doğru okurken “beğen” “beğen” “beğen” tuşuna sürekli basarak ilerliyorsunuz. Evet, her bir paylaşım için etkileşim yaratıyorsunuz ama o kadar da ilgilenmiş sayılmazsınız. “Paylaşmak” Facebook’un gözünde “beğen”mekten çok daha değerli, “yorum” yapmak da öyle. Bir paylaşım üzerinde ne kadar çok vakit harcarsanız, Facebook o paylaşımla o kadar çok ilgilendiğinizi düşünüyor ve o paylaşımın daha çok kişiye gösterilmesini sağlıyor.

3) Paylaşım zaman aşımına uğruyor mu? Bir paylaşım paylaşıldığı anda çok dikkat çekiyorsa, yani pek çok kişiyi etkileşime teşvik ediyorsa “reach”i yani “ulaştığı kişi sayısı” da hızla artar. Zamanla o paylaşıma tepki veren insan sayısı azaldıkça, “reach” de yavaş yavaş düşmeye başlar. Aynı şekilde, paylaşım yapıldığı andan itibaren fazla dikkat çekmediyse Facebook dehlizlerinde kaybolmaya mahkum olur 🙁

Temel fikir budur. Son zamanlarda Edgerank’le ilgili önemli değişiklikler de olmadı değil: örneğin eskiden bir paylaşımın ömrü ortalama 3 saatken şimdi duvarınızda yakalayamadığınız halde hala etkileşim yaratan paylaşımlar da karşınıza çıkıyor (kaynak için linke tıklayınız) ya da eskiden olduğu gibi yüksek bir edgerank elde etmek için illa ki fotoğraf paylaşmanız gerekmiyor (bu bilginin kaynağı için de şu linke tıklayınız) Belki önümüzdeki günlerde de bu mevzuyu derleyip toparlamak üzere bir yazı yazarım – çok isterseniz! 😉

2 COMMENTS

Comments are closed.