Çatalla ponpon nasıl yapılır?

-

İşin aslı, çatal kullanarak ponpon yapmak dünyanın en kolay şeyi.

Tek sıkıntı çatalın çok küçük olması. Bu yüzden büyük boyutlu bir ponpon yaparken olduğundan biraz daha dikkatli davranmak gerekiyor.

  1. Ponponunuzu çatalın etrafına (çatalın büyüklüğüne bağlı olarak) 50-100 defa sarın. Kaç defa saracağınızdan emin değilseniz bir iki deneme yapmakta fayda var. Şu ana kadar ipi az geldiği için çirkin gözüken ponponlar gördüm ama fazla geldiği için çirkin gözüken ponpona pek rastlamadım doğrusu.
  2. Çatalın ortasındaki boşluktan geçireceğiniz 10-15cm uzunluğunda ayrı bir ipi, ponponunuzun belini sıkmak için kullanın. Bunu yaparken ponponu çatalın üstünden kaydırıp dışarıya almak gerekecektir, önce ipi dolayıp sonra kaydırmanızda fayda var.
  3. İyice sıkıştırdığınız ipi evire çevire ponponunuzun etrafına dolayıp 3-4 düğüm de attıktan sonra ponponunuzun etrafını kesmeye hazırsınız. Çok büyük bir makas eziyet olacağı için resimde gördüğünüzden (yani benim kullandığımdan) daha ufak bir makas kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.
  4. Ponponunuzu kestikten sonra ipini aşağıya alıp kadeh tutar gibi tuttuğunuzda, üzerindeki eşitsizlikleri daha net görebilecek ve ponponunuzu yeterince yuvarlak ve düzgün gözükebilmesi için kesip biçebileceksiniz. Fazla oynamanıza gerek yok, zaten ponpon ufak olduğu için hatalar daha belirgin ve düzeltilmesi de daha kolay olacaktır. Kırpıp şekil verdiğiniz ponponunuz artık hazır!

Peki bu kadar küçük ponponlarla ne mi yapabilirsiniz? Benim yaptığım gibi buzdolabı magneti yapabilir ya da ponponla yapabileceğiniz proje önerilerime bir bakabilirsiniz. Ponpon dosyasına dönmek içinse şuraya tıklayabilirsiniz.

Öpüldünüz,

D.

Share this article

Recent posts

Popular categories

3 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments