Bu kelimeleri kullanmayın!

-

Kullandığımız her kelime, ne kadar ciddiye almasak da bir niyet göstergesidir.

Yalnızca başkalarına karşı değil, kendimize karşı da daha nazik olmak lazım. Aşağıdaki kelimeleri -ne başkalarıyla konuşurken, ne de kendi kendimize- kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim 🙂

  • Gerizekalı / aptal / salak: İnsanlar sizin istediğiniz kararları almıyor, istediğiniz gibi hareket etmiyor olabilir. Ama yargılaması bize düşmez. Herkesin, yaptığı hareketleri yapmak için kendine göre sebepleri, bizim göremediğimiz gerekçeleri vardır. Bu sıfatları kullanmaktan kaçınmalı, insanları olduğu gibi kabul etmeliyiz.
  • Şişko / şişman: Kimse, ne kadar kilolu olursa olsun, şişman olarak adlandırılmak istemez. Üstelik kimseye “şişko!” diye seslenmenin, onlara kendilerini kötü hissettirmekten başka bir yararı yoktur.
  • – meli / – malı: Olayların belli bir akışa yönelik gerçekleşmesinin sebepleri vardır, başka türlü gerçekleşebilecek olsalardı, o şekilde gerçekleşirlerdi. Hepimiz tam da olmamız gereken yerdeyiz ve herşey olması gerektiği gibi. Bunu kabullenememek, “keşke başka türlü olsaydı” diye düşünmek yalnızca çevremizdeki koşulları reddetmemize sebep olur, ilerlememizi ve geleceğe dair doğru adımları atmamızı geciktirir.
  • Nefret: Bu kelimenin ne kadar güçlü olduğunu anlatmaya gerek bile yok. Ne kadar negatif olduğunu da. Kullanmayın, kimseden ve hiç bir şeyden – ne sebeple olursa olsun nefret etmeyin. Neyin kötü olduğuna değil, neyin iyi olduğuna odaklanmaya çalışın.

Kaynak: [su_button url=”http://www.mindbodygreen.com/0-12488/5-words-you-should-remove-from-your-vocabulary.html” background=”#2def4f”]mindbodygreen.com[/su_button]

Kendi kendinize söylediklerinize dikkat edin. Aslında evrenle sohbet ediyorsuuz. - David James Lees
Kendi kendinize söylediklerinize dikkat edin. Aslında evrenle sohbet ediyorsuuz. – David James Lees

 

 

Share this article

Recent posts

Popular categories

Recent comments