Birlikte pişirdik: Dışı çıtır, içi yumuşak çikolata parçalı kurabiye.

-

Favori çocuk yetiştirme kitaplarımdan “Bebeğinize Fransız Kalın!”da Pamela Druckerman, Fransız annelerinin neredeyse 1.5-2 yaşından itibaren haftada bir çocuklarıyla kek, kurabiye pişirdiklerini anlatır. Meğer Fransızlar yumurta kırmaktan ölçüm yapmaya, karıştırmaktan kalıba dökmeye herşeyi kendileri yapa yapa doğuştan fırıncı yetişirlermiş. Böylece çocuklar her hafta ev yapımı kekler, kurabiyeler yemenin yanı sıra, aynı zamanda da kendilerini kontrol etmeyi, zamanı ve süreçleri öğrenerek büyürlermiş. Çünkü pişirdiklerini yemeleri için öğleden sonra “gouter”dedikleri atıştırma saatinin gelmesini de beklemeleri gerekirmiş.

Leyla’ya soracak olursanız, içinde çikolata olmayan tatlı, tatlı değildir. Önüne tatlı koyulduğunda şöyle bir tadına bakar, tatlı yemiş olmak adına bir iki ısırık -belki- alır ve kenara koyar. Sonra sorar: “Anne, çikolata var mı?” Hal böyle olunca, biz de pişireceğimiz kek ve kurabiyelere bir parça çikolata eklemek zorunda kalıyoruz. Üstelik benim gibi yeni bebekli bir “emzikli kadın”sanız, vakit önemli. Benim de ilk tercihim haliyle hızlı pişen ve porsiyon kontrolü yapabildiğim “çikolata parçalı kurabiye” oluyor.

Dışı yumuşak içi mi çıtır???

Tarifin orijinali şurada. Ama ben bazı değişikliklere gittim. Örneğin daha besleyici olması adına, kurabiyelerin içine evdeki taze Giresun fındıklarını da kattım. İçine hem bitter hem de beyaz çikolata koydum.  Bir de, pastalar kraliçesi Bengi Kurtcebe‘nin sözünü dinleyerek çikolatalarımı “damla çikolata” olarak değil de, kendi yediğim kalıp çikolata olarak alıp bıçakla kestim. Zaten tarifi de, yine onun yönlendirmesiyle içinde “esmer şeker” olduğu için tercih etmiştim. Son olarak, beyaz şeker yerine “pudra şeker” ve “bal” koydum. Ölçü bardağı olarak da 200ml’lik küçük bardaklardan kullandım.

Böylece benim tarifim ortaya çıktı. Dışı çıtır, içi yumuşak!

Malzemeler:

 • 100 gr tereyağı
 • 1/3 bardak pudra şekeri
 • 1/3 bardak esmer şeker
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 paket şekerli vanilin
 • 1 paket kabartma tozu
 • 2 bardak un
 • 1 yumurta
 • 1/4 çay kaşığı tuz
 • 1 paket bitter çikolata
 • 1 paket beyaz çikolata
 • 1 bardak çekilmiş fındık

Tarif:

 1. Fırını 180 dereceye ısıtın. Tepsinin üstüne yağlı kağıt yerleştirip kenara alın.
 2. Karıştırma kabına erittiğiniz tereyağı, pudra şekeri ve esmer şekeri ekleyip mikserle karıştırın. Yumurta ve vanilya ve balı da ekleyerek 10-15sn daha mikserle çırpmaya devam edin. (Kurabiyelerin sertleşmemesi için yumurtayı daha uzun çırpmamak gerekiyormuş.)
 3. Un, kabartma tozu ve tuzu da ekleyerek hamur oluşana kadar mikserle karıştırmaya devam edin.
 4. Fındık ve çikolataları da ekleyerek elinizle (plastik bir eldiven kullanmak isteyebilirsiniz) karıştırmaya devam edin. Bütün iş bittiğinde elinizde kocaman yuvarlak bir hamur olacak.
 5. Hamurdan 3-4 cm çapında yuvarlak toplar yaparak tepsiye alın. Benim hamurumdan 16-17 adet top çıkmıştı. Bu yuvarlak toplar piştikçe yassılaşacak ve ortaları yumuşacık olacak.
 6. Fırına verin ve 9-11 dakika kadar pişirin. Daha da FAZLA PİŞİRMEYİN. Yoksa kurabiyeleriniz sertleşir.
 7. Fırından aldığınız kurabiyelerinizin 15-20dk kadar soğumasını bekleyin ve hapur küpür yiyin!

Afiyet olsun!

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments