Bir Jawbone UP24’e neden 400 lira verdim?

-

Bu sene, yeni yıl hediyesi olarak @scosays‘le birbirimize birer Jawbone UP24 aldık. Bundan birkaç yıl sonra geriye dönüp baktığımızda bugünün Nokia 3210‘ları için ne düşünüyorsak benzer hissiyatlarla hatırlayacağımız bu “Fitness Tracker,” giyilebilir sağlık ürünlerinin – şimdilik – en gelişmişlerinden.

[dropcap] B [/dropcap]ir Jawbone bileziğe 400₺ bayılmadan önce uzuuunca düşündüm tabii.

Bir adımsayar almak için bu kadar para vermeye değmez. Kalori sayan uygulaması UP’ı ise Appstore’dan ücretsiz indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fitbit, Misfit ve Nike gibi rakiplerinin ürettiği benzer ürünlerin hiçbiri bu kadar pahalı değil. Bir iWatch da değil.*

“Neden” diye sormadınız mı hala?

Çünkü bu ürün:

1) Size uyku analizi yapıyor. Adım sayıyor. Son derece basit, kullanıcı dostu uygulaması kalorilerinizi sayıyor (ki Amerika’da yaşayan şanslı insanlar sadece barkod okutarak bile uygulamaya besin değeri girebiliyorlar.) Yetmiyormuş gibi size bütün bu bilgiler üzerinden -tamamen size özel- tavsiyeler veriyor: “şu kadar kafein aldığınız günler ortalama şu kadar saat derin uyku uyuyorsunuz, bence şu saatten sonra kafein almayın,” gibi. Ya da karşınıza günlük mücadeleler  çıkarıyor: “Haydi bugün dünden 500 adım daha fazla yürüyelim! Var mısın, yok musun?” şeklinde. Motivasyon tavan 🙂

Jawbone'un UP24'le birlikte çalışan uygulamasının ekran görüntüsü de bu şekil.
Jawbone’un UP24’le birlikte çalışan uygulamasının ekran görüntüsü de bu şekil.

2) Titreşim yoluyola ilaç, yatma saati ya da farklı hatırlatmalar yapabiliyor. (Örneğin ben su içmeyi unutmamak için kullanıyorum.) Daha önemlisi uykunuzun en hafif olduğu anda sizi uyandırabilen “smart alarm” özelliği var. Yani siz saatinizi sabah 7:30’a kurduğunuzda, ‘sizin de izninizle’ uykunuzun en hafif olduğu 7:10 gibi sizi titreyerek uyandırdığında sakince ve dinlenmiş uyanıyorsunuz.

3) Kullanışlı: Su geçirmiyor, pili 1 hafta gidiyor ve hızla şarj oluyor. Blootooth bağlantısıyla eşleniyor. Hipoallerjenik maddeden üretilmiş. Tasarımı şık, düğüne gitmediğiniz sürece her ortamda rahatlıkla kullanabilirsiniz.  Arkadaşlarınızla birlikte bir takım olarak kullanabilir ve aynı zamanda IFTTT de dahil olmak üzere onlarca farklı uygulamayla birlikte çalıştırabilirsiniz.

Biraz kullanayım, ilerleyen zamanlarda size kendi deneyimlerimi aktarırım. Şimdilik daha fazla bilgi için şuraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiyle,

Deniz

* Detaylandırayım: Fitbit Charge, neredeyse Jawbone 24’le aynı özelliklere sahip ve fiyatı da daha uygun. Ancak bu tarz ürünleri satan mağazaların hiçbirinde bu ürüne rastlamadım. iWatch da, bildiğiniz gibi, henüz piyasaya sürülmedi.

Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments