Allah affeder, Google affetmez: Etkili özür dilemenin 7 kuralı

-

İki yıl kadar önce bir mekan sahibi, mekanında yaşanan kötü bir olayla ilgili haberleri internetten kaldırmamızın mümkün olup olmayacağını sormuştu. Anlaşılan mekana gitmek isteyen müşteriler internetten arama yaptıklarında bu olayla ilgili haberleri görüyor, bu durum da  vakit geçse bile mekanın itibarını zedelemeye devam ediyordu.

Kendisine internete düşen hiçbirşeyin silinemeyeceğini, silmeye çalışmanın anlamsız olduğunu izah ettikten sonra şöyle önerdik: mekanda çeşitli etkinlikler yaparak ve mekanla ilgili yeni haberler üreterek zamanla geride bıraktıkları kötü olayın aramalarda daha aşağıda çıkması sağlanabilirdi. Keza Google aramalarında ilk iki sayfada çıkmayan bir sonuç tepede çıkan sonuçlar kadar görüntülenmez ve de önemsenmez.

Yaşadığımız çağda kamuya malolacak “hatalar” yapabilmek gittikçe zorlaşıyor. İnternet ve sosyal medya öncesi çağa göre daha az hata yapılmıyor elbet , fakat hatalar hızla belgeleniyor ve halka maloluyor. Wikileaks’ten Snowden’e, vatandaş gazetecilerin belgelediği polis şiddeti kayıtlarından, şüpheli kadro ilanlarına ve fişlemelere kadar herşeyin halka açık hale gelmesi için illa ki internet sitelerini hacklemeye gerek yok. Teknolojinin imkanları arttıkça halkın denetleme gücü de buna paralel artacak. Yapılan yanlışlar bir bir ortaya dökülecek ve bunların görünülürlüğünü azaltmak da bir o kadar güçleşecek.

Ola ki böyle bir durumun içine düştünüz. Okulda, işte, kamuda birilerine hesap vermeniz gereken bir durum oldu.

Özür dilemek erdemliktir. Aynı zamanda da itibarınızı düzeltmenin belki de en zor gelen ama tartışmasız en etkili yoludur.

“Etkili özür dileyicilerin 7 alışkanlığı” başlığıyla İngilizce yayınlanmış bir blog yazısında danışman Josh Patrick’in işyerinde özür dileyerek ve sorumluluk alarak şirketini kurtardığı anlatılıyor ve bu süreçte öğrendiği dersler paylaşılıyor. Ola ki günün birinde lazım olur, Türkçe’ye çevirip sizinle paylaştım:

 

Etkili Özür Dileyicilerin 7 Alışkanlığı:

1. Gerçekleri anlatın. Suçun üstünü örtmek için kullanılan bahane çoğu zaman suçun kendisinden kötüdür.

2. Sorumluluk alın.

3. Kötü haberi kendiniz verin. Diğer müşterilerinizin ya da paydaşlarınızın sizin başarısızlıklarınızı başkasından öğrenmesine izin vermeyin.

4. Herkesin güvenini baştan kazanmanız gerektiğini bilin.

5. Plan yapın: Patrick’e göre, yaptığı en iyi kriz kontrolü, aylar önce takımıyla düzenledikleri ve olabilecek en kötü senaryoları konuştukları stratejik planlama toplantılarıydı.

6. Hatalarınızdan öğrenin – ve nasıl öğrendiğinizi gösterin.

7. Şeffaf olun. Paydaşlarınız, özür dilediğiniz durumu düzeltmeye yönelik adımları hızla atmanızı bekler. Lise matematik dersi gibi tıpkı – yaptığınız işi (hesaplamalarınızı) açık açık göstermezseniz not alamazsınız.

Share this article

Recent posts

Popular categories

Recent comments