Alet kullanmadan elde kolay yün ponpon yapımı:

-

Bence seri üretime geçmiyorsanız, evde kendiniz için yaptığınız projelerde kullanmak üzere birkaç tane ponpon yapacaksanız en kolayı yine ponponlarınızı elde yapmanız. Hem boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabiliyor, hem de ekstra bir aparata ihtiyaç duymuyorsunuz.

Yukarıdaki fotoğraflardan da adım adım takip edebileceğiniz gibi, ponponlarınızı yapmak çok kolay:

  1. Yapmak istediğiniz ponponun büyüklüğüne göre 2-4 parmağınızın etrafına en az 100 kat yün iplik dolayın.
  2. Bittiğinde ipi kesin ve 10-15cm uzunluğunda kestiğiniz ikinci bir ipi orta parmaklarınızın arasından geçirerek 100 kat ipin tam belini sıkacak şekilde bağlayın. Bu ikinci iple yaptığınız sıkıştırma ponponunuzun tam ortasını oluşturacak, o yüzden önemli olan çok sıkı ve sağlam bağlanması.
  3. Bunun için gerekirse ponponunuzu parmaklarınızın arasından kaydırın, ortasına geçirdiğiniz ipi birkaç defa dolayarak sıkıca 3-4 defa düğümleyin.
  4.  Düğümün etrafında bağlı duran 100 kat ipinizi bir makasla tam ortasından kesin.
  5. Hepsi kesildikten sonra ponponunuzu şöyle bir sallayın, kendine gelsin. Sonra uzun olan ipler alta kalacak şekilde, ponponunuzu avucunuzun içinde kadeh tutar gibi tutun. Böylece ponponunuzdaki kusurları çok net görebileceksiniz, keza keserken bazı ipler uzun bazıları ise kısa kalmış olacak. Yine makas yardımıyla iplerinizi eşitledikten ve ponponunuzu yusyuvarlak hale getirdikten sonra ponponunuz hazır!
  6. Onu sevin, mıncıklayın, bakıp bakıp ne kadar şeker olduğunu düşünün.

Farklı ponpon yapma tekniklerini merak ediyorsanız buraya, ponponla yapabileceğiniz kolay, dekoratif ve fonksiyonel proje fikirleri edinmek için şuraya, ponpon dosyasındaki diğer yazılara bakmak isterseniz de şuraya tıklayabilirsiniz!

Sevgiler,

D.

Share this article

Recent posts

Popular categories

3 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments