Akıllı başlık atma rehberi: Okuyucu sayınızı 4 katına nasıl çıkarırsınız?

-

İçerik pazarlaması devi Copyblogger‘ın “How to Write Magnetic Headlines” (Manyetik Başlık Atma) rehberi ilginç bir istatistikle başlıyor: ortalama 10 kişiden 8’i başlığınızı okuyor, fakat linke tıklayarak yazınıza devam edenlerin sayısı sadece 2. 

Yani attığınız başlık, tek bir yazınızı okuyan kişi sayısını 4 katına kadar artırabilme gücüne sahip. Bunun blogunuzun büyümesine nasıl bir katkıda bulunacağını buyrun siz hayal edin.

Yine aynı rehber, daha önce karşıma çıkmamış önemli bir tavsiye veriyor:

Önce başlığınızı atın.

Neden? Çünkü başlığınız, okuyuculara verdiğiniz bir sözdür. Okuyucularınız, size sunacakları değerli vaktin karşılığında nasıl bir ödül elde edeceklerini net bir biçimde bilmeyi hakederler.

Siz yazınızı yazdıktan sonra başlığınızı attığınızda, onlara vereceğiniz sözü belki bir şekilde tutmuş olabilirsiniz ama başlıkta tam olarak hangi sözü verdiğinizi yeterince izah edemezseniz okuyucu kaybedersiniz. Halbuki başlığı en başta atarak içeriği ona göre düzenlediğinizde okuyucunuza sağladığınız yararı da, dağılmadan, en doğru akışı belirleyerek, olabilecek en net biçimde sunarsınız. Ve bu otomatik olarak viralitenizi de artırır.

4 maddede başlığınızın ödül içermesinin sırrı:

American Writers & Artists (AWAI) tarafından öğretilen 4-U yaklaşımı, en geniş haliyle size nasıl başlık atmanız gerektiğini söylüyor. Başlığınız:

  • Okuyucuya YARARLI olmalı – (Usefulness)
  • Okuyunuza bir ACİLİYET hissi vermeli – (Urgency)
  • Yazınızın verdiği yararın bir şekilde ÖZGÜN / EŞSİZ olduğunu onlara aktarabilmeli – (Uniqueness)
  • Bütün bunları ULTRA-SPESİFİK bir şekilde yapabilmeli –  (Ultra-Specific)

Bu 4 maddeyi en etkili biçimde nasıl kullanabileceğinizin detaylarını serinin bundan sonraki yazılarında tek tek. Şimdilik yalnızca şunu söylemekle yetineyim: başlıklarınız, zamanla – siz üzerinde çalıştıkça, daha iyi olacak.

Egzersiz için Twitter’ı kullanın:

Twitter’da sürekli karşınıza zayıf başlıklarla tanıtılan çok düzgün içerikler çıktığına eminim. Siz bu içeriklere daha iyi başlıklar yazarak yeniden tweetleyin, hatta farklı başlık formatlarını farklı günlerin (mesela hafta içi) benzer saatlerinde –  ya da aynı günün yoğun bir saatinde (mesela iş çıkışı olan 17:00 civarı) en fazla 1 saat farkla tweetleyerek hangi başlık tiplerinin çevrenizde daha iyi etkileşim aldığına bakın.

Daha iyisi, kendi yazmayı düşündüğünüzü içerik fikirlerini bu şekilde test edin. Böylece insanlara ne sunduğunuzda daha çok ilgilenebileceklerini görürsünüz.

Aşağıda FastCompany.com’da Andrew Chen tekniği olarak anlatılan ve Çınar’ın 2 yıldan fazladır derslerinde önerdiği içerik üretim tekniğini görüyorsunuz:

fastcompany-blog-basligi-akilli-rehber-nasil

Yazacağınız blog içeriğinin viralitesini, attığınız tweetlerle test ederek hangi konuya eğilmeniz gerektiğini ya da hangi iddianızı daha çok detaylandırmanız gerektiğini gerçek veriye dayanarak test edebilirsiniz. Hatta bu testi Facebook’ta da yapabilir ve size gelecek olan yorumları da içeriğinizi şekillendirirken kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda -gerçek verilerden yola çıkılarak tanımlanmış- en çok paylaşılan içerik tiplerini incelemeye başlayacağım.

Başlık mevzusuyla ilgili sormak/söylemek istediklerinizi lütfen yorumlar bölümünde belirtmekten çekinmeyin.

Sevgiler,

D.


 

Sonraki yazı: Liste başlıkları oluşturmanın blogunuza ve size sağladığı reddedilemez 5 fayda

Share this article

Recent posts

Popular categories

2 COMMENTS

Comments are closed.

Recent comments