3 Adımda Kendi Minyatür Bahçenizi Yapın!

-

Bahçe bakımı, bilen bilir, emek ister. Zaman ister. Biraz da bilgi ister. Sabah iş/okul – akşam ev düzeninde olanlarımız için maalesef biraz fazla iddialı bir uğraş. Ama bir saksılık bahçemizin olamaması için hiçbir sebep yok! Üstelik bu minik bahçeler, hediyelik olarak da çok güzel!

Hediye paketlemek için kullanabileceğiniz alternatif yaratıcı malzemeler için tıklayın.
Hediye paketlemek için kullanabileceğiniz alternatif yaratıcı malzemeler için tıklayın.

Geçen hafta sonu Kadıköy Gang Up ve Çiçek ve Bahçe‘nin birlikte düzenlediği bir terrarium / minyatür bahçe atölyesine katıldım. İnsanın eline toprak değmesi, çiçeklerle ve mini mini objelerle haşır neşir olmak hem insanın yaratıcı damarını besliyor, hem de acayip elektrik atmanızı sağlıyor. Öğrendiklerime biraz da konuyla ilgili araştırdıklarımı katınca bu yazı ortaya çıktı 🙂

Minicik saksıda koca bir dünya

İngilizce’de de “fairy gardens / miniature gardens” ismiyle son yıllarda çok popüler hale gelmiş bu akımın alıp yürümemesi imkansızdı zaten.  Temel prensip, istediğiniz bir saksıya yerleştireceğiniz uygun büyüklükte bitkilerle birlikte, hoşunuza giden minyatür bahçe tasarımını yapıyor olmak. İster küçük bir bonzai kullanın, gölgesinde piknik yapan figürler olsun; ister kaktüs ve sukülentlerle yaptığınız aranjmanın yanına küçük bir hobbit evi kondurun. Cam saksılarla mı, kırılmış terra cotta saksılarla mı, yoksa antikacıdan aldığınız çay bardaklarını mı kullanırsınız, tercih sizin.

Bütün malzemeleri önünüze koyun, eldivenleri takın ve başlayın!
Bütün malzemeleri önünüze koyun, eldivenleri takın ve başlayın!

Adım 1: Saksınızı ve toprağınızı hazırlayın.

Özellikle kaktüs ve sukülent (succulent) tipi bitkiler kullanacaksanız, toprağınızın suyu iyice süzebilmesi gerekiyor. En alta suyu süzebilen taşlar (çakıl taşı bile olur) koyun – saksının 1/3’ünden fazla olmasın. Üstüne ince bir katman (üstünü örtecek kadar) kömür ilave edin – ki hem bitkilerinizi mantar ve enfeksiyona karşı korusun, hem de suyu filtrelemeye yardımcı olsun. Kömürün üstüne ise kaktüs toprağı (ya da ince ponza taşıyla karıştırılmış torf) ilave edin.

terrarium-teraryum-minyatur-bahce-atolyesi-cicek-kaktus-succulent-sukulent-nasil-yapilir2
Sağda gördüğünüz bitkinin ismi Crassula Argentea Coral. Bereket getiriyormuş ve kısaca Crassula Gollum da deniyormuş 🙂

Adım 2: Bitkilerinizi dikin.

Saksınızda bitkilerinizi koymak istediğiniz yerleri azıcık derin bırakın, toprağı saksının kenarlarına doğru itin. Kaktüs ya da sukülentlerinizi saksılarından çıkarın ve ayarladığınız boşluklara yerleştirin. Üzerine daha çok toprak ilave ederek ellerinizle iyice bastırın.

terrarium-teraryum-minyatur-bahce-atolyesi-cicek-kaktus-succulent-sukulent-nasil-yapilir3
Dekoratif objelerinizi sabitlemeyi unutmayın. Altına süreceğiniz az bir miktar yapıştırıcı ve yapıştırıcı kullanarak tutturduğunuz minik bir kürdanı toprağa saplamanız yeterli olacaktır.

Adım 3: Sanatınızı konuşturun!

İnternetten satın alabileceğiniz minik hazır figürlerle ya da kendiniz şekil verebileceğiniz polimer kil seramik hamuruyla (şuradan satın alabilirsiniz) yaptığınız tasarımları kullanarak sahnenizi hazırlayın. Diktiğiniz bitkiler, bu minik figürlerin yanında koca ağaçlar gibi duruyor olabilir. Amaç tam da bu! Benim cicekvebahce.com atölyesinde hazırladığım tasarımda, iki ağacın önünde parketmiş iki minnoş vosvos duruyor 🙂 Figürlerinizi de yerleştirdiniz mi, yapmanız gereken tek şey biraz daha dekoratif taş, kum veya yosun kullanarak saksımızın en üst katmanını da tamamlamak.

Bu da benim bahçem. Nasıl olmuş?
Bu da benim bahçem. Nasıl olmuş?

 Bakım notları:

  • Kaktüslerinizi güneş alabilecekleri bir yere koyun, ama sıcakta direk güneşe maruz bırakmamaya çalışın. Kaktüsler büyüme dönemlerinde çok ışığa ihtiyaç duyarlar.
  • Kaktüslerinizi büyüme dönemlerinde 2 haftada bir spreyle su sıkarak sulayın. Kışın fazla büyümeyecekleri için 3 haftada bir sulamak da yeterli olur.

terrarium-teraryum-minyatur-bahce-atolyesi-cicek-kaktus-succulent-sukulent-nasil-yapilir5
Ama siz isterseniz romantik bir piknik sahnesi de hazırlayabilirsiniz 🙂

Gözünüz korktuysa ya da bu işle uğraşmaya vakit bulamayacaksanız cicekvebahce.com‘dan veya budaviva.com için yazdığım şu listedeki diğer firmalardan zevkinize uygun bir minyatür bahçe siparişi verebilirsiniz.

Sevgiler,

D.
Share this article

Recent posts

Popular categories

1 COMMENT

Comments are closed.

Recent comments